Instagram Genel

2021 Yılında Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram’ın popülerliğini kazanmaya başladığı ilk andan itibaren sosyal medya profesyonelleri için “Instagram algoritması nasıl çalışıyor?” sorusu gündeme gelmeye başladı. Instagram algoritması, net ve kısa bir şekilde açıklanamadığı için ve her sene güncellendiği için bu algoritmanın nasıl çalıştığını anlamak zor olabilir.

Bir diğer açıdan değerlendirmek gerekirse bu algoritmayı anlamak zorundayız. Çünkü bu algoritma, Instagram profillerimizi milyonlarca kişiye gösterebileceği gibi hiç kimseyle paylaşmayarak Instagram’ın karanlık ve tozlu raflarına da atabilir. Instagram’da öne çıkmak ve dikkat çekmek isteyen kişiler mutlaka Instagram algoritmasını tanıyıp bu algoritma ile uyumlu çalışmak zorunda.

Eğer 2021 yılında Instagram algoritmasının nasıl çalıştığını merak ediyorsanız bu yazımızda Instagram gönderilerinin, hikayelerin, Keşfet sayfasının, IG TV’nin ve Reels’in nasıl çalıştığına dair detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Instagram algoritması 2021
Instagram algoritması 2021

Instagram Algoritması 2021

Instagram’da biraz olsun zaman geçiren herkes Instagram algoritmasının son derece karmaşık ve gizemli olduğunu bilir. Instagram algoritması, anlaşılması zor ve kaotik bir algoritmadır.

Ancak yine de bu algoritmayı çözümleyerek doğru bir içerik stratejisi oluşturmak mümkün.

İşte 2021 yılında Instagram algoritmasının nasıl çalıştığına dair bilinmesi gereken ilk şey:

Instagram Gönderi Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram’ın resmi kanallarından yaptığı paylaşıma göre Instagram postları için gönderi algoritması, şu altı kritere göre çalışıyor: İlgi, ilişki, zamanlama, sıklık, takip etme, kullanım şekli…

İlgi: Algoritma, yalnızca takip ettiğiniz kişileri izlemez, aynı zamanda geçmişte beğendiğiniz hesapları da izler. Yani Instagram algoritması, profillerin neye ilgi duyduğunu profesyonel ve detaylı bir şekilde takip eder. Yaptığı analiz sonucu neyi beğeneceğinize karar verir ve size o paylaşımı gösterir.

İlişki: Algoritma, tanıdıklarınız ve önemsediğiniz insanlar başta olmak üzere sizin için önemli olan bütün profillere ve gönderilere öncelik vermek ister. Dolayısıyla içeriğini beğendiğiniz kişiler, mesaj gönderdiğiniz kişiler, arama butonuna yazdığınız kullanıcı adları ve etiketler ile gerçek hayatta bağlantı kurduğunuz kişiler, Instagram algoritması için çok önemlidir.

Zamanlama: Instagram gönderilerinizin etkileşim sayısı kadar, gönderinin ne zaman paylaşıldığını da önemser. Paylaşım yapmak için en iyi zamanlamayı bulan hesaplar algoritmaya göre daha üstün hesaplardır.

Sıklık: Hangi sıklıkla Instagram’a giriyorsunuz? Instagram’ı sık ziyaret ediyorsanız algoritma kronolojik olarak Instagram akışınızı güncellemek ister. Ancak Instagram uygulamasını daha az kullanıyorsanız algoritma, sizden birçok gönderiyi gizleyebilir. Bunun nedeni, Instagram’a az girdiğiniz için, algoritmanın size sadece beğeneceğinizi düşündüğü gönderileri sunmasıdır.

Takip etme: Çok fazla kişiyi takip ediyorsanız bu durum, akışınızda çok fazla gönderinin yer alması gerektiği anlamına gelir. Algoritma bu durumda muhtemelen çok daha seçici davranacaktır. Bu nedenle takip ettiğiniz birçok profilin paylaşımını kaçırabilirsiniz.

Kullanım şekli: Uygulamada çok fazla zaman geçirirseniz bütün akışınız güncelliğini yitirebilir. Bu durumda Instagram size ilginizi çekebilecek yepyeni hesaplar ve gönderiler önermeye başlar.

instagram hikaye algoritması
instagram hikaye algoritması

Instagram Hikaye Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram akışınızın başında size gösterilen Instagram hikayelerinin en çok etkileşim kurduğunuz kişilerin hikayeleri olduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir.

Instagram hikaye algoritması, güncelliğe odaklı bir algoritmadır ve her zaman sizi ilgilendiğiniz kişilerden haberdar etmeye çalışır. Düzenli etkileşim kurduğunuz kişilerin hikayeleri, paylaşıldığı andan itibaren sizin akış sayfanızda yerini alır.

Bu nedenle eğer Instagram’daki kitlenizle daha yakın bir ilişki kurmak istiyorsanız sürekli hikaye paylaşmak iyi bir fikir.

Instagram Keşfet Algoritması Nasıl Çalışır?

Keşfet ve akış sayfasının özellikleri birbirleriyle benzerdir. Her iki sayfa da etkileşimlerinize bağlı olarak en çok ilgilenme ihtimaliniz olan gönderileri öne çıkartır.

Bu iki sayfa arasındaki en belirgin fark şudur: Akışınızda sadece takip ettiğiniz hesapların gönderilerini görürken Keşfet sayfasında ise hiç tanımadığınız hesapların gönderilerini görürsünüz.

IGTV ve Reels Algoritması Nasıl Çalışır?

IGTV ve Reels algoritmaları, diğer özelliklerin algoritmalarından farklı olarak içeriği önde tutan algoritmalardır.

Instagram algoritması, yapay zeka ile IGTV ve Reels içeriklerini tespit ederek bu içerikleri, potansiyel izleyicileri ile eşleştirir.

Potansiyel kitlesini de hesaba katarak IGTV ve Reels içerikleri oluşturan hesaplar, algoritmanın da desteğiyle geniş bir kitleye ulaşabilmektedir. IGTV videoları için bir dakikalık normal gönderi oluşturmak da IGTV yayınınızın geniş bir kitleye ulaşması için iyi bir strateji olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu