Instagram Genel

Mükemmel Instagram Bio’su Nasıl Oluşturulur?

Sosyal medyada profillerimize eklediğimiz biyografiler diğer insanların bizim hakkımızda ilk düşüncelerini oluşturmalarını sağlar. Bu nedenle sosyal medya profillerimizdeki biyografi kısmını özenerek doldurmak bizi tanımayan insanların ilk görüşlerini olumlu etkilemememizi sağlayabilir. Ayrıca dikkatle yazılmış iyi bir Instagram bio’su, profilimizi ziyaret eden kişileri takipçilerimize dönüştürmenizi sağlar.

Peki herkesin ilgisini çeken harika bir Instagram biyografisi oluşturmak için nelere dikkat etmeliyiz? İşte sizler için derlediğimiz birkaç can alıcı ipucu:

#Hedef Odaklı, Kısa ve Açıklayıcı Olun

Instagram biyografinizi yazarken hedef odaklı, kısa ve açıklayıcı olun. Mükemmel bir Instagram biyografisi, ne yaptığınızı sadece bir ya da birkaç cümleyle veya maddeler halinde açıklayan ve ideal kitlenizi hedefleyen biyografidir. Instagram bio’nuz ne kadar ilgi çekici olursa biyografinizi okuyan kişilerin sizi takip etme olasılığı o kadar yüksek olur.

Dünyaca ünlü Fransız lüks eşya üreticisi Hermes’in bio’sunda markasını nasıl özetlediğine bakalım:

Hedef Odaklı, Kısa ve Açıklayıcı Olun
“1837’den beri çağdaş zanaatkar” anlamına gelen Hermes bio’su

Hermes markası Instagram biyografisinde, ‘sahip olduğu hikayeyi’ kendisiyle ilk defa karşılaşan kişiler için sadece beş kelimeyle özetliyor ve 1837’den bu yana çağdaş ürünler ürettiğini vurguluyor.

Hedef kitlenizi Instagram takipçilerinize dönüştürmenin bir diğer etkili yolu da Instagram biyografinizi sadece 150 karakterlik, kısa bir iş konuşması gibi düşünmektir. Instagram bio’nuzda tıpkı şu profil gibi hedef kitlenizi harekete geçirecek mesajlara yer verebilirsiniz:

Hedef Odaklı, Kısa ve Açıklayıcı Olun 2
Hedef Odaklı, Kısa ve Açıklayıcı Olun 2

“Yalnız çalışmak berbat. Hadi bunu daha tatlı bir hale getirelim!” ve “Girişimcilerin işlerini halletmelerine yardımcı oluyoruz!” mesajları profili ilk defa keşfeden Instagram kullanıcıları için oldukça ilgi çekici olmalı.

Eğer bio’nuzda madde işaretleri kullanmak size daha sıcak geliyorsa açıklayıcı bir bio yazabilmek adına Instagram’ın 150 karakter sınırını zorlamayın ve her listenin sadece birkaç kelime olmasına dikkat edin.

#Markanızın Hashtag’ini Instagram Biyografinizde Paylaşın

Instagram, 2018 yılında yaptığı bir güncelleme ile biyografilere eklenen kullanıcı adlarını ve hashtag’leri tıklanabilir bağlantılar haline getirdi.

Bu çok önemli bir bilgi çünkü bu bilgi sayesinde markalar biyografilerinde işbirliklerini tanıtabilir, kurucusunun hesabını vurgulayabilir ya da markasının etiketine trafik çekebilir.

Markanız için daha önceden yarattığınız ve son zamanlarda öne çıkarttığınız bir etiket varsa ve profilinizi ziyaret eden kişilerle o etiket üzerinden daha iyi iletişim kurabileceğinize inanıyorsanız profilinizde bu etikete yer verebilirsiniz.

Markanızın Hashtag’ini Instagram Biyografinizde Paylaşın
Markasının tam ismini etiket olarak Instagram biyografisinde paylaşan bir hesap

Instagram aramalarında öne geçmek için optimizasyon yapanlara da hemen bir not düşelim: Profilinize çeşitli etiketler eklemek o etiketlerle yapılan Instagram aramalarında sayfanızın öne çıkmasına katkı sağlar.

#Instagram Hikayelerinizden Öne Çıkan Noktaları Biyografinizde Paylaşın

Hikayelerinizin önemli anları doğrudan biyografinizin altında görünür ve bu bölüm aslında biyografinizin çok önemli bir parçasıdır.

Instagram profilinizi film fragmanı ya da keyifli bir özet olarak sunmanın en önemli noktalarından bir tanesi hikayelerinizden öne çıkan bölümleri biyografinizde ziyaretçilerinizle paylaşmanızdır.

Bu bölümü markanız hakkında değerli bilgileri paylaşmak, kişiliğinizi sergilemek ya da yeni ürünlerinizi ziyaretçilerinize göstermek için kullanabilirsiniz. Size sıkça sorulan soruları bu bölümde yanıtlamak da iyi bir seçenektir çünkü biyografinize güvenilir bir hava katar.

Instagram stories highlights olarak da adlandırılan bu bölümü kullanırken sayfanızla uyumlu bir kapak & icon seti seçmeye özen göstermelisiniz. Bazı markalar bu bölümde sabit renk paletlerine yer vererek dikkat çekmektedir, örneğin Kokomo:

Instagram Hikayelerinizden Öne Çıkan Noktaları Biyografinizde Paylaşın
Instagram Hikayelerinizden Öne Çıkan Noktaları Biyografinizde Paylaşın

Görsel açıdan tutarlı bir koleksiyonun biyografinizi daha çekici bir hale getireceğini unutmayın. Öne çıkan hikayeler özelliği, Instagram hesabınızı daha etkili hale getirmenin en iyi yollarından bir tanesi olabilir!

#İletişim Bilgilerinizi Mutlaka Ekleyin

Ziyaretçilerinizin sizinle iletişimde kalmasını ya da konumunuzu daha kolay bulmasını istiyorsanız mutlaka Instagram işletme profiline geçmelisiniz.

İşletme profiline geçmediğiniz takdirde önemli iletişim bilgilerinizi doğrudan Instagram profilinize ekleyemezsiniz.

Instagram’ı kişisel olarak kullanırken bile bio’da bir iletişim bilgisi bulundurmak son derece önemlidir. Örneğin sanatçıysanız menajerinizin telefon numarasını ya da profesyonel e-mail adresini ekleyebilirsiniz.

İşletme hesabına geçtiğiniz takdirde profilinize iletişim bilgisi eklemek için 150 karakter sınırını düşünmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca profilinize e-mail, telefon ve fiziksel adres de ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz bu iletişim bilgileri tıklanabilir olacağı için ziyaretçileriniz size daha kolay ulaşabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu