Instagram Genelİnstagram Para Kazanma

Instagram Butik Hesabı Açma

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Instagram butik hesabı açmak Instagram üzerinden para kazanmanın en çok tercih edilen yöntemlerinden bir tanesi. Günümüzde Instagram’ı ticari amaçlarla kullanan birçok işletme ve Instagram’dan alışveriş yapan birçok Instagram kullanıcısı var. Instagram butikleri, özellikle uygun fiyatla şık ürünler almak isteyen kişiler tarafından tercih edilebiliyor.

Instagram butikleri daha özel tasarımlı kıyafetler içerdiği için Instagram kullanıcıları, büyük hazır giyim mağazaları yerine Instagram’dan takip ettikleri ve giyimini beğendikleri fenomenlerin sahibi oldukları butiklerinden alışveriş yapmayı tercih edebiliyor. Birçok Instagram butiği, Instagram üzerinden gelen siparişlere yetişemiyorken bazı butik girişimleri ise başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bu yazımızda başarılı bir Instagram butiği nasıl açılır, Instagram’da butik açarak başarılı olmak için neler yapılmalı, Instagram’da satacak ürün nasıl bulunur, Instagram butikleri nasıl ürün tedarik eder ve butik toptancıları nasıl bulunur, Instagram butik açma maliyeti nedir gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Adım Adım Instagram’da Butik Hesabı Açmak

Instagram’da butik açmak için en önemli nokta, doğru fiyatlama ve doğru bir format belirlemektir. İlk adım, satış yapacağınız kategori ile ilgili pazar araştırması yapmaktır. İyi bir pazar araştırmasıyla rakipler tespit edilir. Tespit edilen rakiplerin nasıl bir satış stratejisi izlediği gözlemlenir. Rakiplerle nasıl rekabet edileceği üzerine çokça kafa yorulan bir strateji planı yapılır.

Nasıl Başarılı Butik Olunur?

Instagram’da başarılı bir butik açabilmek için iyi bir strateji planının yanı sıra, şu noktalara da dikkat etmek gerekir:

 • Akılda kalıcı, çok karakter içermeyen, işinizle alakalı bir Instagram ismi ve kullanıcı adı belirleyin. Bu adım, Instagram SEO için başlangıç adımıdır. Instagram’da daha profesyonel şekilde SEO yapmak ve daha fazla takipçi edinmek için daha fazla bilgiyi Instagram SEO Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.
 • Instagram butiğinize ait ismin .COM uzantısını alın ve butiğiniz için eş zamanlı bir e-ticaret sitesi yaratın. .COM uzantısı boş değilse, Instagram adınızı değiştirmeyi ya da .NET ve .ORG gibi alternatif domain uzantılarını düşünebilirsiniz. Fakat .NET ve .ORG domain uzantıları, alışveriş yapacak potansiyel kitle için daha az güvenilirdir.
 • Satış yapacağınız ürünlerle ilgili detaylı bir etiket araştırması yapın ve BIO’nuzda, paylaşımlarınızda ve alternatif metinlerde bu etiketlere yer verin. Paylaştığınız etiketlerin, paylaştığınız fotoğraflarla uyumlu olmasına özen gösterin. Çok kullanılan etiketler yerine, daha az kullanılan spesifik etiketler seçin.
 • Paylaşımlarınıza konum eklemeyi ihmal etmeyin. Hep aynı konumdan paylaşım yapmak yerine hedeflediğiniz kitlenin konumunu göz önünde bulundurarak zaman zaman paylaşımlarınızda kullandığınız konumunuzu değiştirin.
 • Ürün fotoğrafları konusunda rakip butiklerden ilham alın ve profesyonel fotoğrafçılarla çalışarak onlardan farklılaşın. Profesyonel fotoğraflar satışlarınızı çok olumlu etkiler.
 • Fotoğraf çekimlerinizde manken kullanmak ya da doğrudan kendi fotoğraflarınızı paylaşmak potansiyel müşterilerinizi çok olumlu etkiler.
 • Ürünleriniz başka mecralarda da satılıyorsa fiyatlama konusuna dikkat edin ve rekabetçi fiyatlar belirleyin.
 • Instagram satışlarınız çoğaldıkça Trendyol, Hepsiburada, N11 gibi pazaryeri sitelerinde de ürünlerinizi sergileyin ve satışa başlayın.
 • Takipçilerinizin daha aktif olduğu saatlerde Instagram hesabınızdan düzenli olarak paylaşım yapın.
 • Instagram’ı insanlarla etkileşim halinde kullanın. Başkalarının fotoğraflarını ve yorumlarını beğenmek, başkalarının yorumlarına yanıt vermek yani profilinizin etkileşimini arttırmak satışlarınızı olumlu etkiler.
 • Diğer hesaplarla ve markalarla iş birliği yaparak ya da ücretli reklamlarla hesabınızın takipçi sayısını arttırın.
 • Fenomen hesaplarla iş birliği yaparak ve onlara ürün hediye ederek ürünlerinizi tanıtmalarını isteyin.
Instagram satacak ürün bulma
Instagram satacak ürün bulma

Instagram Satacak Ürün Bulma

Kendi ürettiğiniz ürünleri satmak başarılı bir Instagram butiği olmanın en etkili yoludur. Fakat kendi ürettiğiniz bir ürün yoksa toptan ürün almak da mantıklı olabilir.

Ürün tedarik ederken tüketicilerin takip ettiği trend ürünleri almak gerekir. Toptan ürün alımı yapacak kişilerin daha fazla sermayeye ve ürünlerini depolayacakları bir depoya ihtiyaç duyacağını unutmayın.

Instagram butik toptancıları
Instagram butik toptancıları

Instagram Butik Toptancıları

Şehrinizdeki giyim toptancılarını gezerek Instagram butiğiniz için toptancı aradığınızı söyleyerek Instagram butik toptancısı arayabilirsiniz. Toptancı seçerken, o toptancının halihazırda perakende satış yapıp yapmadığına dikkat edin. Aynı anda perakende satış yapan toptancılar, son tüketiciye daha uygun fiyatlar sunabildiği için butiğinizin tercih edilme ihtimali düşecektir.

Instagram Butik Açma Maliyeti

2021 yılında Instagram butik açma maliyeti, kendi ürünlerinizi satıyorsanız 5-6 bin lirayken toptan ürün almanız gerekiyorsa 50-60 bin lira olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu