Instagram Çekiliş

Instagram Çekiliş ve Yarışma Fikirleri

Instagram’daki hesabınızı hızla büyütmenin bir yolunu arıyorsanız çekiliş ve yarışma düzenlemek sizin için doğru seçenek olabilir.

Tailwind pazarlama biriminin ortaya koyduğu şu verilere göz atınca ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız:

  • Düzenli olarak çekiliş ve yarışma düzenleyen Instagram hesapları düzenlemeyenlere oranla %70 daha hızlı büyüyor.
  • Instagram’da 1.000’den fazla yorum bulunan gönderilerin %91’ini çekiliş ve yarışma gönderileri oluşturuyor.
  • Instagram’daki çekiliş ve yarışma gönderileri diğer gönderilere kıyasla ortalama 3.5 kat daha fazla beğeni ve 64 fazla yorum içeriyor.

Bu rakamlar kulağa çok iyi gelse de Instagram hesaplarının sadece %2’si çekiliş ve yarışma düzenliyor ve Instagram’daki toplam postların sadece %1’i çekiliş ve yarışmalarla ilgili!

Bu şu anlama geliyor: Henüz çekiliş ve yarışmalarla ilgili bir stratejiniz yoksa hala geç kalmış sayılmazsınız.

İnstagram Çekiliş ve Yarışmaları Nasıl Yapılır?

Instagram çekilişlerinin yorum, beğeni ve takipçi kazanmak gibi ortak amaçları olsa da verimli bir çekiliş düzenlemek için öncelikle spesifik hedefler belirlemek gerekir.

Çekiliş düzenlemekteki amacınız tam olarak satış yapmak mı yoksa markanızın bilinirliğini arttırmak mı? İnternet sitenizdeki trafiği arttırmak mı yoksa daha fazla takipçi kazanmak mı?

İnstagram Çekiliş ve Yarışmaları Nasıl Yapılır?
İnstagram Çekiliş ve Yarışmaları Nasıl Yapılır?

Spesifik bir hedef belirlemek daha özel bir strateji geliştirmenizi ve daha başarılı çekilişler yapmanızı sağlar.

Hedefinizi tam olarak belirlediyseniz ikinci aşamada doğru bir ödül belirlemeniz gerekir. Ödül belirlerken dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır.

  1. Belirlediğiniz ödül hedef kitlenizin ilgi alanı içinde olmalı
  2. Belirlediğiniz ödül sizin ürün veya hizmetlerinizle ilgili olmalı

Evcil hayvan ürünleri satan bir işletmeniz olsaydı hedef kitleniz evcil hayvan sahipleri olacaktı. Peki dağıttınız ödül son model bir iPhone mu olurdu? Belki de evet, sonuçta iPhone herkesin ilgisini çeker. Ama iPhone satışını yaptığınız ürünlerle ilgili olmadığı için yanlış bir seçim olurdu. Peki çekilişle kaliteli kedi yatakları dağıtma fikri nasıl? Muhtemelen kedi sahipleri için en az iPhone kadar ilgi çekici olur.

Doğru kitleyi hedefleyen düşük maliyetli hediyeler yüksek maliyetli hediyelerinden daha fazla dönüşüm elde etmenizi sağlar.

En İyi Instagram Çekiliş ve Yarışma Türü Hangisi?

Hedefinizi ve ödülünüzü netleştirdiğinize göre artık ne tür bir çekiliş ve yarışma yapacağınıza karar vermenin tam zamanı! İşte bazı çekiliş ve yarışma fikirleri:

1)   Gönderiyi Beğen Çekilişi

Bu çekiliş türünde belirlediğiniz gönderiyi beğenen kişiler arasından bir kazanan seçersiniz. Bu çekiliş türünün avantajı, daha fazla katılımcıya hitap etmesidir çünkü çekilişe katılım şartı oldukça kolaydır. Kullanıcılar sadece gönderiyi beğenmekle çekilişe katılma şansı elde edeceği için katılım sayısı yüksek olacaktır.

Gönderiyi Beğen Çekilişi
Beğeni çekilişi düzenleyen bir Instagram sayfası

2)   Fotoğraf / Video Yarışması

Kullanıcılar tarafından oluşturulan fotoğraf ve video içerikleri pazarlama kampanyalarınızda kullanmak için en ideal yarışma türüdür. Bu yarışma türünde katılımcılar belirlediğiniz tarzdaki fotoğraf ve video çekimlerini belirlediğiniz etiketle paylaşarak çekilişe katılırlar. Bu yarışma türünün en belirgin faydası marka bilinirliğinedir. Katılımcıların profillerinde paylaştığı yarışma fotoğraf ve videolarının kendi takipçilerine görünecek olması marka bilinirliğinizi arttırır.

Fotoğraf / Video Yarışması
Fotoğraf yarışması düzenleyen bir Instagram sayfası

3)   Yorum Yap Çekilişi & Yarışması

Marka sadakatini oluşturma açısından en değerli çekiliş ve yarışma türüdür. Gönderinize yaratıcı yorum yapan kişinin kazanacağı bir yarışma ya da gönderinize her yorum yapan kişinin katılabileceği bir çekiliş düzenleyebilirsiniz.

Yorum Yap Çekilişi & Yarışması
Yorum çekilişi düzenleyen bir Instagram sayfası

4)   Takip Et Çekilişi

Bu çekiliş türü, sayfanızı yeni takip eden kişilerden birisini çekilişle ödüllendirme mantığına dayanır. Bu çekiliş türünün avantajı takipçi arttırmak için bire bir olmasıdır. Dezavantajı ise mevcut takipçilerinizin çekilişe katılamamasıdır.

Bu yarışma türünde başka sayfalarla iş birliği yaparak yarışmanızı o sayfalardan duyurmanız, dolayısıyla o sayfaların takipçilerini kendi hesabınıza kazanmayı hedeflemeniz gerekir.

Takip Et Çekilişi
Takipçi çekilişi düzenleyen bir Instagram sayfası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu