Instagram Çekiliş

Instagram Çekilişi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Instagram çekiliş çılgınlığı bütün dünyada büyüyerek devam ediyor. Hayatımızın önemli bir parçası haline gelen Instagram çekilişleri, daha çok yüksek takipçili fenomenler ve küçük işletmeler tarafından yapılıyor.

Ancak gözden kaçmaması gereken çok önemli bir detay var. Instagram hesabımızda düzenlenen çekilişiler, doğru bir şekilde düzenlenmediği takdirde hesabımızı riske atabilir.

Siz de takipçilerinizi ve etkileşiminizi arttırmak için çekiliş düzenlemek istiyorsanız ve çekilişler hakkında çok fazla tecrübeniz yoksa bu yazı tam size göre!

İşte Instagram’da çekiliş yaparken hem hesabımızı tehlikeye atmamak için hem de yasal açıdan sorun yaşamamak için dikkat etmemiz gereken noktalar…

1)  Yasalara Uyduğunuzdan Emin Olun

Çekiliş yapmak, ödül dağıtmak gibi konular birçok ülkede regüle edilmiş yani devlet tarafından düzenlenmiş konulardır. Kanunlar çekilişlerin kimler tarafından hangi şartlarda yapılabileceğine ve bu çekilişlere kimlerin katılabileceğine dair bazı kısıtlamalar getirebilir.

Yüksek katılımlı bir çekiliş düzenlemek istiyorsanız mutlaka hukuki olarak destek almalı ve yasalara uygun hareket ettiğinizden emin olmalısınız. Instagram sizi yasal gereklilikler konusunda uyarmaz.

İnsanları Fotoğrafları Yanlış Bir Şekilde Etiketlemeye Teşvik Etmeyin
İnsanları Fotoğrafları Yanlış Bir Şekilde Etiketlemeye Teşvik Etmeyin

2)  İnsanları Fotoğrafları Yanlış Bir Şekilde Etiketlemeye Teşvik Etmeyin

Bazen çekiliş düzenleyen hesaplar, bilerek katılımcıları içinde olmadıkları bir fotoğrafı etiketlemeye teşvik ediyorlar. Bu yönlendirme, hesap kapatılmasına neden olabilir.

Eğer nasıl çekiliş düzenleyeceğine dair hiçbir bilginiz yoksa “Instagram Çekiliş ve Yarışma Fikirleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3)  Takipçilerinize Gerekli Açıklamaları Yapın

Instagram çekilişlerine yabancı insanlar düzenlediğiniz çekilişin Instagram sponsorluğunda gerçekleştiğini düşünebilir ve bu durum, Instagram hesabınızı riske atabilir.

Çekilişinizin hesabınızı riske atmaması için takipçilerinize gerekli açıklamaları yapmanız ve düzenlediğiniz çekilişin hiçbir şekilde Instagram tarafından desteklenmediğini ve finanse edilmediğini ifade etmeniz gerekir.

Eğer yarışmayı internet sitenizden duyuruyorsanız sitenizde yarışma koşullarına yer verdiğiniz bölümde gerekli açıklamaları ve uyarıları yapabilirsiniz. Bu açıklamaların bir bölümüne mutlaka Instagram’ın çekilişin düzenlenmesi ve kazanan kişinin seçilmesi dahil olmak üzere çekilişin hiçbir aşamasında pay sahibi olmadığı yer bilgisi yer almalıdır.

4)  Instagram, Çekiliş Yönetiminde Size Yardımcı Olmaz

Instagram çekiliş yönetiminde kimseye yardımcı olmuyor ve bu bilginin çekiliş düzenleyen herkes tarafından bilinmesini istiyor. Instagram’ın çekiliş düzenleyen kişilerin bilmesini istediği bir diğer bilgi de şu:

Kullanıcılar tarafından çekiliş ya da yarışma amacıyla toplanan fotoğraf ve videoların kullanılması için bir onay gerekip gerekmediği ya da gerekli onayların nasıl alındığı konusunda Instagram size tavsiyede bulunmaz.

Instagram, Çekiliş Yönetiminde Size Yardımcı Olmaz
Instagram, Çekiliş Yönetiminde Size Yardımcı Olmaz

5)  Riskleri Kabul Ettiğinizin Farkında Olun

Instagram promosyon kuralları gereği, Instagram üzerinden çekiliş düzenleyen herkes riskleri kabul etmiştir. Yani çekiliş düzenleyen hesaplar Instagram politikaları dışında hareket ettiği takdirde hesabının kapanacağını otomatik olarak kabul etmiştir.

Sonuç

Instagram çekilişleri ve yarışmalar, marka bilinirliğinizi ve takipçilerinizi arttırmanın mükemmel bir yoludur. Ancak çekiliş düzenlemeden önce yukarıda ele aldığımız noktalara mutlaka dikkat edilmelidir.

Yukarıda açıklamalı olarak ele alınan uyarılar aslında Instagram resmi kanalları üzerinden duyurulmuş Instagram tanıtım kurallarıdır. Bu kurallara dikkat ederek çok yüksek katılımlı ve başarılı çekilişler düzenleyebilirsiniz. Kuralları dikkate almadığınız takdirde ise hesabınızın Instagram tarafından kalıcı olarak kapatılabileceğini unutmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu