Instagram Çekiliş

Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?

Kullanıma sunulduğu günden bu yana sürekli olarak popülerliği artan Instagram, doğal olarak firmaların da kendilerini, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtma amacıyla kullandıkları bir platform haline dönüştü.

Instagram’da tanıtım yapmak isteyen firmaların tercih edebileceği en kolay tanıtım yöntemlerinden bir tanesi de çekiliş düzenlemek. Instagram çekilişleri sizin de dikkatinizi çekiyorsa ve hedef kitlenize yönelik Instagram çekilişi düzenlemeyi düşünüyorsanız bu yazı tam size göre!

Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?
Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?

Instagram Çekilişi Nedir?

Instagram çekilişi, Instagram sayfalarının hedef kitlelerini sayfalarına ya da belirledikleri başka bir hedefe çekmek için düzenledikleri çekilişlerdir.

Çekilişin amacı takipçi sayısını arttırmak, beğeni sayısını arttırmak, yeni ürün ya da hizmetleri tanıtmak, firmanın internet sitesine trafik çekmek, firmanın diğer sosyal medya hesaplarına takipçi çekmek ya da e-mail abonesi kazanmak olabilir.

Çekilişin amacı, tamamen çekilişi düzenleyen kişiler tarafından belirlenir ve takipçiler çekiliş gönderisinde belirlenen amaç doğrultusunda yönlendirilir.

Çekilişe Daha Fazla Katılım Nasıl Sağlanır?

Instagram çekilişlerinin hedefe ulaşmasını sağlayan en önemli konu, katılım sayısıdır. Katılım sayısını arttırmak için bazı önemli tedbirler alabilirsiniz:

Instagram, doğası gereği akıcı bir platform ve Instagram kullanıcıları, gönderiler ve hikayeler arasında kısa sürede geçiş yapabiliyorlar. Kullanıcılar, ilgilerini çekmeyen gönderileri hemen atlayabiliyorlar. Yani Instagram, kullanırken odaklanma gereği hissetmediğimiz bir platform.

Düzenlediğimiz çekilişe daha fazla katılımın olmasını istiyorsak çekilişe katılım şartlarını çok düşük düzeyde tutabiliriz. İki farklı çekiliş düşünelim. Birisine katılmak için sayfayı takip etmemiz ve çekiliş gönderisini beğenmemiz yeterli oluyor. Diğer çekilişe katılmanın şartı ise sayfayı takip etmek, beğenmek, firmanın internet sitesindeki çekiliş gönderisine yorum yazmak, firmanın diğer sosyal medya hesaplarını takip etmek ve firmanın çekiliş gönderisini bütün sosyal medya hesaplarımızda paylaşmak! Bu durumda çok büyük ihtimalle katılım şartları sayfayı takip etmek ve gönderiyi beğenmekle sınırlı olan çekilişin katılımcı sayısı, diğer çekilişe oranla çok daha yüksek olacaktır.

Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?
Instagram Çekilişi Nasıl Yapılır?

Instagram Çekiliş Duyurusu Nasıl Yapılmalı?

Instagram’da yapacağınız çekiliş duyurusu düzenlediğiniz çekilişin hedef kitlenize yayılması için yeterli olmayabilir.

Bu nedenle Instagram çekiliş duyurusu Facebook, Twitter ve Youtube gibi farklı kanallar üzerinden yapılmalı. Ek olarak hedef kitlenize yönelik Instagram sayfalarına, Facebook sayfalarına, Whatsapp ve Telegram gruplarına ya da diğer sosyal medya sitelerindeki hedef kitlenizin bulunduğu grup veya sayfalara çekiliş duyurunuzla ilgili reklam verebilirsiniz.

Çekiliş Programı Konusunda Şeffaf Olun

Hem mevcut takipçilerinizin hem de hedef kitlenizin güvenini kazanmanız için çekiliş konusunda şeffaf davranmanız son derece önemlidir.

Instagram çekilişleri için birçok internet tabanlı çekiliş programı mevcut. Google’da ufak bir “çekiliş programı” araması yaptığınızda, katılımcılar arasından bir kişiyi kazanan olarak ilan edebilecek yani çekilişi gerçekleştirecek birçok program bulabilirsiniz. Ücretsiz olan bazı çekiliş programları çok kısıtlı özellikler sunarken ücretli programlara çekiliş linkini ve çekiliş şartlarını girmek yeterlidir. Ücretli bazı premium çekiliş programlarında birçok filtreleme özelliği bulunur. Bu filtreleme özelliklerini kullanarak çok kolay bir şekilde çekilişinizi tamamlayabilirsiniz.

Şunu unutmayın ki çekilişinize katılan neredeyse herkes çekilişin düzenlendiği programn şeffaf olup olmadığını sorgulayacak. Instagram çekilişlerinde şeffaflığı sağlamanın iki kuralı vardır: Güvenilir bir program kullanmak, çekilişle ilgili video/ekran görüntüsü alıp paylaşmak ya da doğrudan canlı yayında çekilişi gerçekleştirmek.

Güvenilir Bir Instagram Çekiliş Programı Bulun

Güvenilir bir Instagram çekiliş programına çekiliş adresinizi yazın ve programın sizin için kazanan kişiyi seçmesini bekleyin. Instagram çekilişi düzenlemek işte bu kadar kolay!

Fakat hem sizin hem de katılımcılarınızın aklında soru işareti kalmaması için güvenilir bir çekiliş programını tercih etmeniz çok önemlidir. Çekiliş programınızı şu kriterlere dikkat ederek seçebilirsiniz:

  • Çekiliş programı kimler tarafından geliştirildi? Profesyonel bir ekip tarafından yazılmış kaliteli bir program mı?
  • Çekiliş programının referansları arasında büyük Instagram hesapları var mı?
  • Programın gelişmiş özellikleri var mı? Sadece çekiliş linki ile çekiliş yapılabiliyor mu yoksa katılımcıları el ile tek tek programa yüklemek mi gerekiyor?
  • Programda yeteri kadar filtreleme özelliği var mı? Kazanacak talihli “benim takip ettiklerimi takip etmeli” ya da “post açıklamasında etiketlenen hesabı takip etmeli” gibi seçenekler sunuluyor mu?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu