Instagram Genel

Instagram Gece Modu Kapatma

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

IOS ve Android işletim sistemlerinde de bulunan gece-gündüz modları artık neredeyse bütün işletim sistemleri, internet siteleri, sosyal medya mecraları ve dijital platformlar tarafından kullanıcılara sunuluyor. Koyu renk modu, koyu tema, gece teması ya da gece modu olarak bilinen özellik, aynı platformu koyu arka plan üzerine eklenen açık renkli öğeler şeklinde görüntülemenize olanak veriyor. Kullanıcıların genellikle göz yormadığı için tercih ettikleri bu ara yüz, birçok internet kullanıcısı için olmazsa olmaz bir özellik.

Sürekli güncelleme yaparak ve bünyesine yeni özellikler katarak kendisini geliştirmeyi sürdüren Instagram, 2019 yılında gece modu özelliğini aktif etmişti. Ancak gece moduna geçen bazı Instagram kullanıcıları, bu moddan nasıl çıkılacağını bulamıyor. Bu yazımızda Instagram gece modu açma – kapatma için uygulanması gereken adımlara yer vereceğiz.

Instagram Karanlık Mod Nedir?

Instagram karanlık mod ya da gece modu olarak bilinen özellik, default olarak beyaz ağırlıklı tasarıma sahip olan Instagram’ı koyu renge çevirmeye yarıyor. Bu özellik aktif edildiği takdirde uygulamada fotoğraflar ve yazılar dışında kalan kısım siyah renge dönüşüyor. DM ve IGTV bölümleri de siyah modda kullanılabiliyor.

Instagram gece modu sayesinde her gün saatlerini Instagram’da geçiren kullanıcılar, daha az göz yoran bir ara yüze geçiş yaparak Instagram’ı daha rahat kullanabiliyor.

Instagram Gece Modu Nasıl Açılır?

Instagram gece modunu açmak çok kolay. Birkaç adımda gerçekleştirebileceğiniz bu işleme geçmeden önce Instagram’ın en güncel sürümünü kullandığınızdan emin olun:

 • Google Play Store’a giriş yapın.
 • Sol üst kısımda yer alan üç çizgiye tıklayıp “Uygulamalarım ve oyunlarım” sekmesine dokunun.
 • Instagram uygulamasını bulup dokunun.
 • Açılan sayfada güncelleme yapmanız gerektiğine dair bir uyarı varsa Instagram güncellemesini başlatın.

Eğer herhangi bir uyarı yoksa ve Instagram’ın güncel sürümünü kullandığınızdan eminseniz Instagram gece modunu açmak için şu aşamaları takip etmeniz gerekmektedir:

 1. Telefonunuzun Ayarlar bölümüne girin.
 2. Üst kısmındaki arama bölümüne “gece modu” yazın. Sonuç bulunamadı uyarısı ile karşılaşırsanız “karanlık mod” yazın. (Telefona göre bu özelliğin adı farklılık gösterebilir.)
 3. Çıkan sonuca tıklayarak telefonunuzun gece modunu etkinleştirin. Hala sonuç bulunamadı uyarısı ile karşılaşıyorsanız telefonunuzun ayarlar bölümündeki bütün sekmeleri kontrol edin ve karanlık modla ilgili ayarı bulup aktif edin.

Artık telefonunuz ve Instagram uygulamanız gece moduna geçmiş olacak.

Iphone Instagram Gece Modu
Iphone Instagram Gece Modu

Iphone’da Instagram Gece Modu Var Mı?

Iphone kullanıcıları için en çok merak edilen konulardan bir tanesi, Instagram gece modunun Iphone’da kullanılıp kullanılamayacağı konusu.

Gece modu özelliği Instagram tarafından ilk kez duyurulduğunda Iphone’lar için gece modunu kullanmak mümkün değildi.

Ancak sadece birkaç ay sonra, Instagram yeni bir güncelleme ile gece modu özelliğini Iphone sahiplerinin kullanımına açtı. Şu aşamaları takip ederek Iphone Instagram uygulamanızı gece moduna çevirebilirsiniz:

 1. Menüden Ayarlar seçeneğine dokunun.
 2. Çıkan seçenekler arasından Ekran ve Parlaklık seçeneğine dokunun.
 3. Açılan ekrandan Koyu Mod seçeneğini etkinleştirin.

Bu aşamalardan sonra IOS cihazınız ve cihazınızdaki Instagram uygulaması gece moduna geçmiş olacak.

Instagram Gece Modu Nasıl Kapatılır?

Bazı Instagram kullanıcıları Instagram gece modunu aktif ettikten sonra kapatmakta zorlansa da Instagram gece modunu aktif etmek ve kapatmak çok kolaydır ve aynı şekilde gerçekleşir.

 1. Gece modunu kapatmak için kullandığınız cihazın ayarlar kısmına girin.
 2. Telefonunuzun gece modu özelliğini kapalı konuma getirin.

İşte bu kadar!

IOS ya da Android cihazınızın gece modu özelliğini kapattığınız anda Instagram’ınızın gece modu özelliği de devre dışı kalacaktır.

Gece Modunun Avantajları
Gece Modunun Avantajları

Instagram Gece Modunun Avantajları

Instagram gece modu, Instagram kullanıcılarına iki temel avantaj sağlıyor:

 • Bu mod sayesinde gözünüz daha az yorulur ve uygulamada daha fazla zaman geçirebilirsiniz. (Özelliğin en belirgin avantajı bu.)
 • Telefonunuzun şarjı daha yavaş tükenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu