Instagram Genel

Instagram Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Instagram'da Hesap Ayarı Yapma

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Son yılların en revaçta olan sosyal medya ağlarından birisi olan Instagram hepimizin kullandığı bir uygulama olmuş durumda. Uygulamanın en güzel yanı ise istediğimiz fotoğrafı paylaşıp, başka insanların paylaşımlarını görebilmektir. Ama siz başkalarının paylaşımlarını görebiliyorsanız onlarda sizin paylaşımlarınızı görebilirler. Bu çoğumuz için rahatsız edici bir durum çünkü özel olduğunu düşündüğümüz fotoğrafların kötü niyetli kişilerin eline geçmesini istemeyiz. Elbette ki her şeyin olduğu gibi burada da gizliliğin belirli başlı yolları var. Bunun için Instagram özel ayarlar kısmını kullanacağız.

Hesap Ayarları

Öncelikle Instagram ayarları bulamıyorum diyorsanız profilinizin sağ üstünde bulunan üç çizgiye basmanız gerekiyor. Buradan ise aşağıda bulunan ayarlar butonuna tıklayarak ayarlara ulaşabilirsiniz. Instagram özel ayarlara nasıl girilir sorusunun cevabı ise açılan menüden gizlilik sekmesine gitmek olacak. Eğer Instagram hesabımı kimse bulamasın derseniz burada bulunan gizli hesap butonuna dokunarak tanımadığınız insanların hesabınızın içeriğine erişmesini engellersiniz.

Instagram’da Kolay Gizlilik

Instagram kolayca yüksek oranda gizlilik sağlayan bir uygulama değil. Ama sizi başkalarının bulmasını çok daha zor hale getirebilirsiniz. Hesabınızı gizlemek bunun en kolay yollarından biriydi. Bunu takip eden bazı işlemler de var. Eğer hesabınızın herhangi bir etkinliğini görmesini istemediğiniz insanlar varsa onların profiline girerek sağ en üstte bulunan alt alta üç noktaya basın. Karşınıza çıkan sekmede engelle adlı buton bulunacak.

instagram arama motorunda ismim çıkmasın
instagram arama motorunda ismim çıkmasın

Engellediğiniz kişiler sizi Instagram uygulamasında bulamazlar. Bu sayede gizliliği arttırabilirsiniz. Ama bir kişiyi engellemek değil sadece hikayelerinize ulaşmasını engellemek istiyorsanız ayarlar sekmesinde bulunan hikaye ayarlarına giriniz. Orada hikayemi gizle seçeneğiyle istediğiniz kişiye tıklayarak hikayenizi görmemesini sağlayabilirsiniz.

Instagram’da Gelişmiş Gizlilik

Eğer Instagram uygulamasında sizi bulmalarını son derece güçleştirmek istiyorsanız yazımızın bu kısmı tam size göre. Son zamanlarda insanların en çok istediği şeylerden biri olan Instagram arama motorunda ismim çıkmasın diyorsanız yapmanız gerekenler biraz daha komplike olacak. Öncelikle Instagram isminizi değiştirmelisiniz. Kullanıcı adı yazan kısmı ise tamamen boş bırakmalısınız. Bundan sonra ise kullanıcı adınızı değiştirmek gerekiyor. Bunun için profilinizde bulunan profili düzenle kısmına girmeniz ve bu kısımdan kullanıcı adınızı değiştirmeniz gerek. Son olarak ise kullandığınız profil resminizi değiştirmelisiniz. Bunlar sonucunda yapılan aramalarda bulunamayacaksınız. Bir iki gün daha aramalarda bulunursanız bu özelliğin işe yaramadığını düşünmeyin. Instagram algoritması bazen bu değişikliği algılaması uzun süren bir yapı. En geç bir sonraki uygulama güncellemesinde gizliliğinizi kazanacaksınız.

Ortak Takipçi Sorunu

Instagram’ın en büyük problemlerinden bir tanesi Instagram ortak takipçi kapatma seçeneği bulunmamasıdır. Her ne kadar gizlilik ayarlarını kontrol etsek de böyle bir özellik bulamadık. Bu yüzden takip ettiğiniz kişiler eğer sizin takip ettiklerinizin profilini görüntülerse orada ortak takipçi olarak gözükebilirsiniz. Ne yazık ki bunu engellemenin bir yolu yok. Yine de takip ettiğimiz insanlarla sınırlı kalması güzel bir detay. Bu sayede takip ettiğimiz kişileri iyi seçebiliriz. Aynı zamanda bu özellik bize tanıyabileceğimiz kişileri de öneri olarak çıkardığı için oldukça yardımcı olan bir özellik.

instagram özel ayarlar 2020
instagram özel ayarlar 2020

Instagram Gizlilik Çözümleri

Bu yazımızda Instagram için bazı gizlilik özelliklerini anlattık. Instagram özel ayarlar 2020 yaptıktan sonra artık gizlilik ayarlarınız çok daha iyi durumda. Güvenle Instagram’da gezebilir, istemediğiniz kişilerden gönül rahatlığıyla kurtulabilirsiniz. Ayrıca kendinize özel bir profil oluşturup bu fotoğrafların istemediğiniz kişilerin eline geçmesine engel olabilirsiniz. Tabii ki de bu yeni özellikler sizi tamamen gizli yapmıyor. Bunun için dikkatli olmakta fayda var. Çünkü internet her zaman yaptıklarınızı aklında tutar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu