Instagram GenelInstagram Story

Instagram Hikaye Reklamı Nasıl Verilir?

Daha çok e-ticaret şirketleri tarafından tercih edilen Instagram hikaye reklamlarının kullanımı, son yıllarda Instagram hikayeleri özelliğinin gördüğü ilgiyle birlikte katlandı. Instagram hikaye özelliğinin Instagram kullanıcıları arasında her geçen gün daha da yaygınlaşması, Instagram hikaye reklamı modelinin de yaygınlaşmasını sağladı.

Peki yeni ürünlerin tanıtılabildiği, fırsatların ve kampanyaların duyurulabildiği, yeni içerik ve gönderilerin daha büyük bir kitleye ulaştırılabildiği Instagram hikaye reklamı nasıl verilir? Bu özelliği kullanarak Instagram’a hikaye reklamı verebilmek için öncelikle Facebook Reklam Yöneticisi hesabına sahip olmamız gerekiyor. Bu yazımızda adım adım ve görsellerle hikaye reklamı nasıl verilir konusunu ele alıyoruz.

1)  Facebook Reklam Yöneticisine Giriş Yapın ve Reklam Hedefini Seçin

Henüz bir Facebook hesabınız yoksa öncelikle bir Facebook hesabı edinin. Daha sonra Facebook hesabınız ile Facebook Reklam Yöneticisine giriş yapın. Reklam oluşturma sayfasından, Erişim seçeneğine tıklayarak reklam kampanyanızı yaratmaya devam edin.

Instagram Hikaye Reklamı Nasıl Verilir?
Facebook Reklam Yöneticisi Erişim seçeneği, reklamınızın en yüksek sayıda insana gösterilmesini sağlar.

2)  Hedef Kitlenizi Belirleyin

İkinci adımda hedef kitlenizi özelleştirebilirsiniz. Bu bölümde hedef kitlesinizi doğru ayarlayabilmek hem reklamlarınıza olan erişim sayısını arttırır hem de reklam maliyetinizi düşürür.

Bu bölümde en çok dikkat edilmesi gereken konu, Reklam Alanlarını Düzenle kısmından reklamınızın hangi alanlarda gözükeceğini seçmenizdir. Cihaz türü olarak Mobil, platform olarak Instagram > Hikayeler’i seçmeniz gerekmektedir.

Instagram Hikaye Reklamı Nasıl Verilir?
Instagram story reklamı verirken işaretlenmesi gereken seçenekler

3)  Reklam Formatını ve İçeriğini Belirleyin

Son adımda, Instagram hikayesi olarak yayınlayacağımız reklamın formatını ve içerini belirlememiz gerekiyor.

Bu bölümde, görsel ya da video reklam oluşturabiliyoruz. Instagram story reklamı olarak önerilen reklam içeriği boyutu 1080×1920’dir. Reklam tasarımınızı yaparken bu oranı dikkate almanız hem reklamınızın hızlı onaylanmasını hem de daha az maliyetle, daha fazla dönüşüm elde etmenizi sağlar.

Reklam tasarımı oluşturulurken de dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var: Instagram, reklam tasarımının %20’ye kadarlık kısmı için metinlere izin vermektedir. Eğer reklam tasarımınız çok fazla metin içeriyorsa Instagram o tasarımı onaylamaz ve onaya gönderdiğiniz reklamlar zaman kaybetmenize neden olur. Fazla metin içeren reklamınız onaylansa bile daha fazla metin barındıran reklamlar, daha az erişime sahip olacaktır ve reklam kampanyanız zararla sonuçlanacaktır.

Instagram Hikaye Reklamı Nasıl Verilir?
Instagram hikaye reklamı verirken tercih edilebilecek format seçenekleri

4)  Reklamınızı Gözden Geçirin ve Onaya Gönderin

Son aşamada reklamınızı bir kez daha gözden geçirin ve onaya gönderin. Instagram story reklamınızı onaya göndermeden önce Facebook reklam politikaları hakkında bilgi sahibi olmanız, reklamınızın onaylanması açısından size zaman kazandıracaktır.

Onaya gönderilen reklamlar Facebook reklam politikaları ile çelişmiyorsa genellikle 24 saat içinde onaylanır. Bazı durumlarda reklamın konusuna ve reklam kampanyasında kullanılan görsellere ve yazılara bağlı olarak reklam onay süresi uzayabilir.

Instagram Hikaye Reklamı Maliyeti Nedir?

Instagram hikaye reklam ücreti, sizin belirleyeceğiniz bütçeye ve reklam kampanyanıza göre şekillenir. Facebook Reklam Yöneticisinden reklam ayarlamalarınızı yaparken günlük reklam bütçenizi ve tıklama & erişim maliyetlerinizi ayarlayabilirsiniz.

Kesin maliyet, sizinle aynı kategoride ve aynı ürünler/hizmetler için reklam veren diğer reklam verenlerin de harcamaları göz önünde bulundurularak belirlenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu