Instagram Genel

Profesyonel Instagram İşletme Hesabı Yönetimi İçin İpuçları

Her gün üç yüz milyondan fazla insanın sürekli bağlantı kurmasını sağlayan Instagram, kişisel ya da profesyonel ölçekte kullanılabiliyor. İşletmeler, Instagram’da içerik üreterek markalarını kendi pazarlama stratejileri doğrultusunda yeni kişilere tanıtabiliyor. Peki kurumsal bir işletme hesabı profesyonel olarak nasıl yönetilir?

Instagram işletme profilinizi bir sonraki boyuta taşımak için yapacağınız bazı ufak güncellemeler, potansiyel kişilerin markanız hakkındaki ilk izlenimlerinin olumlu gerçekleşmesini sağlayabilir. İşte profesyonel Instagram işletme hesabı yönetimi için her işletme hesabının dikkat etmesi gereken bazı nüanslar:

Prezantabl Instagram Biyografisi Oluşturmak

Instagram işletme hesabınızı sadece birkaç dakikada bir sonraki aşamaya taşımanın ve hesabınıza profesyonel bir görünüm katmanın en kolay yolu Instagram bio kısmını düzenlemektir.

Instagram biyografi bölümü, hesapların potansiyel takipçileri ile ilk kez iletişim kurdukları bölümdür. Instagram biyografisi, ait olduğu sayfayı yansıtır ve potansiyel takipçilerin bir sayfayı ilk kez değerlendirmeye başladıkları alandır. Bu nedenle prezantabl görünümlü bir Instagram bio’suna sahip olmak daha fazla takipçi elde etmenin ve dönüşüm kazanmanın en kolay ve etkili yöntemlerinden bir tanesidir.

Instagarm bio’su oluşturmadan önce şu sorular sormak özelleştirilmiş harika bir biyografi oluşturmayı sağlayabilir:

  • İşletmenizi ve hesabınızı en iyi tanıtan kelimeler hangileri?
  • Biyografinizde hangi etiketleri kullanmak işletme hesabınızın potansiyel takipçilerinin ilgisini çeker?
  • İşletme hesabınızla ilgili hangi anahtar kelimeler Instagram’da çok fazla aratılıyor olabilir ve hangi sık aranan kelimeler biyografinizde mutlaka geçmeli?

Bu sorular dışında Instagram hesabınızı prezantabl hale getirmenin bir başka versiyonu da biyografi bölüne markanızın sloganını eklemek, internet sitenizin bağlantısını eklemek ya da işletmenizin açık adresini eklemek olabilir.

Profesyonel Instagram işletme hesabı yönetimi için ipuçları
Profesyonel Instagram işletme hesabı yönetimi için ipuçları

Profesyonel Bir Profil Fotoğrafı Tercih Etmek

Instagram profil fotoğrafı, ziyaretçilerin hesabınızı değerlendirirken inceledikleri ilk alanlardan bir tanesi olduğu için işletme hesapları, profesyonel bir Instagram profil fotoğrafı kullanmalıdır.

İşletme hesaplarının Instagram fotoğrafı markanın logosundan, Instagram özel logo tasarımından ya da logoya ek olarak marka ismini de içeren işaretinden veya marka maskotundan oluşabilir.

Profilde Renk Uyumuna ve Konsepte Dikkat Etmek

Belirli renkler ve konseptler kullanmak Instagram’da diğer hesaplara oranla çok daha başarılı bir profil elde etmeyi sağlıyor. Aslında bu durum, bir marka yaratma sürecinin de başında gelir. Örnek vermek gerekirse bebek ürünlerini satan bir mağazanın renkleri ile deri tekstil ürünleri satan bir mağazanın renkleri çok farklı olacaktır ve potansiyel müşterilerin hafızasında bu iki marka, renkleri sayesinde farklı yerler edinecektir.

Siyah ve keskin renk tonları pahalı ürünlerin satışında müşterilerin güvenini kazanmak için önemli bir faktörken yumuşak renk tonları masumiyeti temsil ettiği için bebek mağazalarına uygun olabilir. Bir küçük işletmeyseniz ve bu konuda profesyonel bir yardım almanız mümkün değilse rakiplerinizin kullandıkları renk tonlarından esinlenebilirsiniz.

Ayrıca kullanılan fontlarda tutarlı olmak ve belirli bir konsep üzerine paylaşım yapmak işletme hesapları için doğru stratejilerdir.

Marka Yüzü Kullanmak

İşletme Instagram hesaplarının paylaşımlarında marka yüzü kullanması etkileşimi arttıran bir unsurdur. Bir araştırmaya göre marka yüzü kullanılan paylaşımlar, kullanılmayanlara oranla %38 daha fazla beğeni ve %32 daha fazla yorum alıyor.

Dolayısıyla ürün ya da hizmetinizle ilgili doğru bir Instagram marka yüzü seçimi, etkileşim istatistiklerinizin zirve yapmasını sağlayabilir!

Profesyonel Instagram işletme hesabı yönetimi için ipuçları
Profesyonel Instagram işletme hesabı yönetimi için ipuçları

Sürekli ve Planlı Paylaşım Yapmak

Haftalık ya da aylık bir program tutmak ve bu programa uygun olarak sürekli paylaşım yapmak hesabınızın takipçilerinizin aklına kazınmasını sağlar.

Yapılan araştırmalar markaların günlük ortalama iki adet paylaşım yaptığını, günlük daha fazla paylaşım yapan markaların ise sık paylaşım yapmaktan olumsuz etkilenmediğini ortaya koyuyor.

Takipçilerle Etkileşim Halinde Kalmak

Müşterilerin çok büyük bir kısmı, kendisiyle doğrudan iletişim kuran marka hesabını başkalarına tavsiye etme konusunda istekli olacaktır. Gönderi yorumlarını ve mesaj kutusuna düşen mesajları cevapsız bırakmak Instagram işletme hesabını zedeler.

Instagram İçeriğini Facebook’ta Paylaşmak

Araştırmalar, Instagram gönderilerini Facebook’ta paylaşmanın çok etkili bir yöntem olduğunu ortaya koyuyor.

Instagram gönderilerinizi Facebook başta olmak üzere diğer sosyal medya araçlarında da paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşma şansınızı arttırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu