Instagram GenelInstagram Hile

Instagram Keşfet Kısmına Nasıl Çıkılır?

Instagram Keşfet sayfası, sosyal medyadan en yüksek düzeyde faydalanmak isteyen markalar için son derece güçlü bir özelliktir. Instagram Keşfet, kişisel profillerin ve işletmelerin çok az çabayla çok fazla görünürlük ve etkileşim kazanmasına yardımcı olma amacıyla tasarlanmıştır.

Kişilerin sevdikleri şeylere bağlı olarak şekillenen Keşfet özelliği, her geçen gün gelişiyor. Keşfet; takip edilen hesaplara, hangi gönderilerin beğenildiğine, hangi gönderilere yorum yapıldığına ve hesabın daha önce yaptığı IGTV izlemelerine göre kişiye özel şekilleniyor. Geçen yıl yenilenen Keşfet özelliği yeni konu kanalları, alışveriş feed’i, Instagram hikayeleri ve IGTV içeren gelişmiş bir sayfaya dönüştürüldü.

Bu kadar değişken barındıran Instagram Keşfet’e çıkmak bir hayli zor! Peki Keşfet’e çıkma ihtimalini arttırmak için neler yapılabilir?

Instagram Keşfet Nasıl Çalışır?

Öncelikle Instagram Keşfet’in çalışma algoritmasını anlamaya çalışalım:

1 # Takipler ve Beğeniler

Instagram, hesapların Keşfet sayfasına neler koyacağını, o hesabın takip ettiği hesapları ve beğenilerini ele alarak karar veriyor. Takipler ve beğeniler Keşfet sayfasının belirlenmesindeki en önemli etken.

2 # Video İçerikler

Fotoğraflar Keşfet sayfasında genellikle daha fazla öne çıkar ancak iyi bir video içerik, Keşfet sayfasında öne çıkmak için daha fazla potansiyele sahiptir çünkü videolar, otomatik oynatılır.

3 # Görsel Zenginliği Yüksek Instagram Hikayeleri

Daha az metin içeren, görsel zenginliği yüksek hikayelere Keşfet’te daha fazla yer verilir. GIF, çıkartma ve zengin grafikler Keşfet’te daha iyi bir sıralama elde edebilir.

4 # Yeniden Yayınlanan İçerikler (Repost)

TechCrunch’ın araştırması, diğer kişilerin tekrar yayınlanan içeriklerinin yani repost etmenin Keşfet’e düşmeyi olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor.

Şimdi, bu bilgiler ışığında Keşfet’e girmek için bazı ipuçlarından bahsedelim:

Keşfet Analizlerinizi İnceleyin

Büyük ihtimalle içeriklerinizin bir kısmı önceden Keşfet sayfasına düşmüştür. İstatistiklerinizi kontrol ederek hangi içeriklerinizin Keşfet’te yer aldığını inceleyin.

Ardından Keşfet’e düşen içeriklerinizden ilham alarak yeni içerikler üretin.

Zamanlamayı Doğru Yapın

Keşfet’i amaçlıyorsak gönderilerimizi ne zaman paylaştığımıza dikkat etmemiz gerekir.

Instagram takipçilerinizin hangi zamanlarda daha fazla aktif olduğunu biliyorsanız gönderilerinizi paylaşmak için o vakitleri seçebilirsiniz.

Takipçilerinizin aktif olduğu saatlerde paylaşım yapmak postunuzun etkileşim sayısını arttırır ve yüksek etkileşimli gönderiler, Instagram algoritması tarafından Keşfet adayı, “değerli paylaşımlar” olarak kabul edilir.

Eğer global bir hesap yönetiyorsanız Türkiye saatiyle akşam 17.00, birçok araştırmada en iyi paylaşım saati olarak değerlendirilmektedir. Ancak her işletme ve profilin paylaşım saati farklı olacaktır.

Hikayelerinizde Estetik Bir Uyum Yakalayın

Instagram hikayelerinde estetik bir uyum yakalamak Keşfet’te görünme olasılığını arttırır. Bütün hikayelerinizin estetik olarak uyumlu olmasına özen göstermek takipçilerinizden olumlu puan kazanmanızı da sağlar.

GoToSkinCare markasının hikayelerindeki estetik uyuma bakın:

Hikayelerinizde Estetik Bir Uyum Yakalayın
Hikayelerinizde Estetik Bir Uyum Yakalayın

Fotoğraf İçeriğinizi Video İçeriklere Dönüştürün

TechCrunch’ın raporları, videoların fotoğraflardan daha fazla potansiyel barındırdığını ortaya koyuyor çünkü videolar, otomatik oynatılıyor.

Ancak profesyonel bir fotoğrafçıysanız ve Instagram’ı fotoğraf odaklı kullanıyorsanız sıfırdan video oluşturmak size çok zor gelebilir.

Bu durumda fotoğraflarınızdan stop-motion grafik videolarına çevirmek, hareketsiz görüntülerinize hareket eklemek, hareketsiz fotoğraflarınıza animasyonlu öğe eklemek, hareketsiz fotoğraflarınızın arka planına stok videolar eklemek, bumerang ile durağan görüntülerinizi GIF formatına çevirmek mükemmel birer alternatif olabilir.

Instagram Keşfet’te Öne Çıkmak İçin Diğer Öneriler

  • Instagram akışınız için kısa ve tatlı ürün tanıtım videoları oluşturun.
  • Keşfet alışveriş feed’inde yer almak için ürünlerinizi Instagram shopping özelliği ile etiketleyin.
Instagram Keşfet’te Öne Çıkmak İçin Diğer Öneriler
Hikayelerini Instashopping özelliği ile etiketleyen bir Instagram hesabı
  • Gönderinizdeki ilgili markaları etiketleyin. Böylece Instagram o markaların takipçileri ile hesabınız arasında bir bağlantı kurar.
Instagram Keşfet’te Öne Çıkmak İçin Diğer Öneriler 2
Gönderilerinde başka hesapları etiketleyen bir Instagram hesabı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu