Instagram Genel

Instagram Mağazası Nasıl Kurulur?

Instagram'da Mağaza Açmanın Avantajları

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Instagram mağazası özelliği, Instagram’da ürün satışı yapmak isteyen butik ve firmalar için çok büyük bir fırsattır.

instagram shop özelliği
instagram shop özelliği

 

Instagram mağazalar sayesinde markalar, müşterilerinin kendilerine ve ürünlerine doğrudan ulaşmalarını sağlayabilecekleri bir ürün katalogu oluşturabilmektedir. Aynı zamanda ürünlerinin keşfedilmesini sağlayabilir.

Instagram Shop Nedir?

Butiğiniz için bir Instagram mağazası oluşturarak kazanç elde etmeye hazır mısınız? Bilmeniz gereken her şeyi yazımızda sizlere vereceğiz.

Instagram shop özelliği sayesinde markalar, uygulamada yer alan “Mağazalar” bölümünde ürünlerinin sergilenmesini sağlayabilir. Burada “mağazayı görüntüle” seçeneği yer alır ve bu seçeneğe tıklayan kişiler sizin hesabınıza direkt ulaşabilir. Shop özelliği sayesinde sattığınız ürünlerin bir listesini oluşturabilerek sergileyebilirsiniz.

Bu özellik profilinize de mağazayı görüntüle seçeneği ekler. Profilinize gelen kişiler bu seçeneğe tıkladıkları zaman satışını yapmış olduğunuz ürünlere ulaşabilmektedir. Özellikle ön plana çıkarmak istediğiniz bir ürün bulunuyorsa burada sergileme imkanınız da vardır.

instagram mağaza özelliği açma
instagram mağaza özelliği açma

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

Instagram’ın en son özellikleri arasında yer alan mağaza özelliğini kullanmak isteyen butiklerin gerçekleştirmesi gereken bazı adımlar vardır. Instagram alışveriş özelliği başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuruyu yapmak isteyen kişilerin takip etmesi gereken adımlar ise şu şekildedir:

 • Instagram uygulamasının güncel olmasına dikkat etmelisiniz. Son sürüm yüklü değilse mutlaka uygulamayı yüklemeniz gerekir.
 • Instagram’da sağ üst bölümde yer alan 3 çizgiye tıklamalısınız.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından Ayarlar seçeneğine dokunmalısınız.
 • Burada yer alan İşletme seçeneğini seçmelisiniz.
 • Alışveriş seçeneği çıkacaktır ve bu bölümü seçmelisiniz. (Bu seçenek yalnızca alışveriş özelliği onaylanan hesaplarda yer almaktadır. )
 • Devam seçeneğine tıkladıktan sonra ise profesyonel hesabınıza bağlayacağınız bir ürün katalogu seçmelisiniz.

Instagram Mağaza Özelliği Şartları

Instagram mağaza özelliği açma sırasında ticari bir hesap olarak mutlaka onay almanız gerekmektedir. Aksi takdirde belirtmiş olduğumuz gibi Alışveriş seçeneğini göremeyecek ve kendi mağazanızı onaylayamayacaksınız. Uygulamada bu noktada bazı ticari uygunluk gereklilikleri yer alıyor. Yer alan gereklilikler ise şu şekildedir:

 • Instagram’ın sahip olduğu ilkelere tam olarak uyma.
 • Sahip olduğunuz domain’inizle beraber işletmenizi tam olarak temsil etme.
 • Uygulamanın desteklemiş olduğu bir pazarda hizmet verme.
 • Müşterilerinize tamamen güvenilir bir şekilde hizmet vermekte olduğunuzu gösterme.
 • Hesabınızda en iyi uygulamaları izlerken mutlaka doğru bilgiler sunuyor olmak.

Instagram Alışveriş Özelliği Ücretli Midir?

Mağaza özelliğini kullanmak isteyen işletmeler bunun için herhangi bir ücret ödemeleri gerekip gerekmediğini de merak eder. Instagram alışveriş özelliği ücretli mi? Uygulama butiklere alışveriş özelliğini ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Kendi mağazanızı kurduktan sonra daha geniş kitlelere yayılmak için çeşitli sponsorluklar alma yoluna gidebilir ve uygulama üzerinden reklam verebilirsiniz. Instagram’ın bu bölümünü ilerleyen günlerde çeşitli ödeme yöntemleri ekleyerek daha fazla genişletmesi ve mağazalara daha fazla imkan sunması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu