Instagram Genel

Instagram Reels Alışveriş Özelliği Nedir?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Yenilikçi güncellemelerine devam eden Instagram, birkaç ay önce kısa video özelliği Reels’ı kullanıma açmıştı. On beş saniyelik kısa videoların çekilebildiği bu özellik, Instagram’ın Tiktok’a cevabı olarak nitelendirilmişti.

Instagram, şimdi de bu özellik üzerinden aynı ekranda alışveriş yapmaya yarayan Instagram Reels alışveriş özelliğini aktif etti. Öncelikle Amerika’da açılan ve şu anda bütün dünyada kullanılabilen Instagram Reels alışveriş özelliği, Instagram kullanıcılarına Reels ekranından alışveriş yapma imkanı veren bir özelliktir. Bu özellik sayesinde Reels içeriği üreten işletmeler, videolarındaki ürünleri etiketleyerek izleyenlerin bu ürünleri daha detaylı incelemesini ve satın almasını sağlayabilir. Reels özelliği, Instagram’daki ürünleri keşfetmenin ve Instagram üzerinden alışveriş yapmanın yeni bir yoludur.

Bu yazımızda, Reels alışveriş özelliği ile ilgili merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Instagram Reels Alışveriş
Instagram Reels alışveriş sekmesinden bir görüntü

Instagram Reels Alışveriş Özelliği

Reels alışveriş özelliği, ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ürünleri kaydetmek için de kullanılabiliyor. Instagram Checkout’un etkin olduğu hesaplar, bu özellik üzerinden satış da yapabiliyor. Ayrıca Reels alışveriş özelliği, Instagram’ın sunduğu markalı içerik araçlarıyla da kullanılabiliyor. Yani başka markalarla işbirliği yapan hesaplar, Reels alışveriş özelliğini kullanarak diğer markaları Reels videolarına etiketleyebiliyor.

Tiktok’un Shopify ile yaptığı ortaklık, 2021 yılında Tiktok’un e-ticarette etkin bir rol oynayacağına dair önemli ipuçları veriyordu. Bu ortaklık Shopify satıcılarının Tiktok kullanıcılarına daha kolay bir şekilde ulaşmasını ve satışlarını arttırmasını amaçlıyordu. Bu anlaşmadan sonra Instagram’ın Reels alışveriş özelliğinin gündeme gelmesi, Instagram’ın da bu alanda 2021 yılında çok önemli adımlar atacağına dair önemli bir işaret olarak yorumlandı.

Sosyal medya platformlarının yeni güncellemeler ile aktif ettikleri bu özellikler, genel anlamda aynı amaca hizmet ediyor. Bu güncellemeler, kullanıcıların ürünleri sosyal medya uygulamasından çıkmadan görüntülemesini ve satın almasını amaçlıyor. Örneğin öyle gözüküyor ki Instagram, kullanıcıların uygulamanın her bölümünde alışveriş yapabilmesini istiyor: Instagram gönderilerinde, hikayelerde, canlı yayınlarda, IGTV’de ve Reels özelliğinde!

reels alışveriş
Instagram Reels alışveriş sayfası

Reels ve Alışveriş Butonlarını Ana Sayfaya Taşımıştı

Instagram, birkaç ay önce yaptığı güncelleme ile Reels ve Alışveriş butonlarını ana sayfaya taşıyarak uygulama içindeki e-ticareti ne kadar önemsediğine dair somut mesajlar vermişti.

Ana sayfaya taşınan Alışveriş sekmesinde Instagram’ın resmi hesaplarından olan @shop tarafından seçilen paylaşımlara yer veriliyor. Alışveriş kısmındaki paylaşımlar, ürün odaklı ve alışverişe yönlendiren paylaşımlardan seçiliyor. Ana sayfadaki Reels sekmesi ise Instagram kullanıcılarını Reels akışına yönlendiriyor.

Bütün bu gelişmeler, Instagram’ın artık basit bir fotoğraf uygulaması yerine içerik ve alışveriş odaklı bir platform olduğu gerçeğini göz önüne seriyor.

E-Ticaret Yeniden Şekilleniyor: Sosyal Ticaret

Instagram tarafında yaşanan bütün bu gelişmeler, e-ticaretin influencerların da katkısıyla sosyal ticaret odağında yeniden şekilleneceğini düşündürüyor.

Sizce Instagram, Tiktok ve diğer sosyal medya platformlarının bu amaç doğrultusunda atacağı sıradaki adımlar neler olabilir? Bu konuda bir fikriniz varsa fikirlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu