Instagram Genel

Instagram Restrict (kısıtlama) Özelliği Nedir?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Instagram bir sosyal medya platformu olarak güncel medya algısını günden güne değiştirmektedir. Değişen medya algısı sayesinde insanlar sürekli bilmedikleri özellikler ile karşılaşmaktadır. Peki, Instagram Restrict özelliği ne işe yarar? Bu özellik ne demektir? Kendi isimlerini ve kendi fotoğraflarını kullanmadan bir sosyal medya kullanıcı hesabı açan kişiler insanların gönderileri altında çeşitli zorbalıklar yaparlar. Bu zorbalıklara karşı Instagram ekibi dur demiştir.

Instagram Kısıtlama Nedir?

Sosyal medya aracılığı ile yüzleri ve isimleri görünmeden çeşitli suçlar işlemeye meyilli insanlar özellikle Instagram platformu ile birçok insana zarar vermeye başlamıştı. Sorumluluk bilinci yüksek bir sosyal platform olan Instagram sanal dünyanın kapılarını internet suçlularına kapatmak için destek ekipçilerince Instagram Restrict özelliğini geliştirdi.  Bu özellik sizi internet suçlularına karşı koruyacaktır. Gönderilerinizin altında yer alan gönderi yorumlarına kısıtlama getirilerek hesabınızı ve sizi korumaya alacaktır.

instagram kısıtlama mesaj
instagram kısıtlama mesaj

Instagram Kısıtlama Mesaj

Eğer bir siber zorba ile karşılaşırsanız o sizi bir şekilde sosyal medya hesabınız üzerinden üzecektir. Gönderi yorumlarınızı kısıtlamanız siber zorbayı yıldırmazsa size direkt mesaj atabilir. Bunu takip eden süreçte Instagram destek ekibi ile iletişime geçerek Instagram siber zorbası hakkında şikayetçi olabilirsiniz. Doğrudan kendi hesabınız  içerisinden de siber zorbanın hesabını engelleyebilirsiniz. Kullanıcıyı engellemenin ardından dilerseniz Instagram kısıtlama kaldırma seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Instagram’da Birini Kısıtlayınca Ne Olur?

Kullanıcı hesabınız üzerinden size siber zorbalık yapan bir kullanıcıyı kısıtlayabilirsiniz. Bu işlemi yapmak öncelikle sizin insan haklarınızdan biridir. Peki, kısıtlama işlemi yaptıktan sonra ne olur? İnstagram kısıtlama nasıl anlaşılır? Instagram’da birini kısıtlayınca bildirim gider mi? İnstagram kısıtlandığımı nasıl anlarım? vb. sorularına cevap arıyor olabilirsiniz. Yazımızda bu sorularınıza cevap bulacaksınız.

instagram kısıtlama nasıl anlaşılır
instagram kısıtlama nasıl anlaşılır

Öncelikle bir kullanıcı hesabını kısıtlama altına aldığınızda ona bildirim gitmez. Yalnızca sizinle etkileşim haline geçtiğinde aklında şu olabilir; “Instagram hesabıma kısıtlama geldi.”  Böylelikle sorun ortadan kalkmış olacaktır.

Kısıtlama işlemi yaptıktan sonra kısıtlama altına alınan kullanıcı hesabı sizinle etkileşim yapamaz. Siz de kısıtlamayı kaldırana dek onunla etkileşime giremezsiniz. Instagram hesabınıza bir kullanıcı tarafında kısıtlama getirildiğini ise onunla etkilişime gireceğiniz zaman anlayabilirsiniz. Size herhangi bir bildirim gelmez.

Instagram’da Birini Nasıl Kısıtlarım?

Instagram kullanıcı hesabınız üzerinden bir zorba hesabını kısıtlamak istiyorsanız o kullanıcı hesabının profiline giriş yapmalısınız. Yapacağınız bu profil ziyaretinden sonra mobil Instagram uygulamanız üzerindeki 3 noktaya basarak seçenekler içerisinden kısıtlayı seçerek hesabı kısıtla butonunu tercih ederek zorba olarak gördüğünüz kullanıcı hesabını kısıtlayabilirsiniz.  Eğer bir kullanıcının sizinle etileşimi tekrar kazanmak istiyorsanız kullanıcı profili üzerinden tam tersi işlemi yaparak kısıtlamayı kaldırabilirsiniz. Instagram erişim kısıtlaması da bu hesap kısıtlama işlemleri arasına girmektedir. Erişim kısıtlaması dahilinde kullanıcı hesabı kısıtlamak, bir kullanıcının kendi kullanıcı hesabınızdaki gönderiler altına yorum yapmasını engellemek vb. gibi çeşitli kısıtlama seçenekleri mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu