Instagram Genel

Instagram SEO Hataları

Instagram, arama motoru optimizasyonu yapılmış sayfaları arama sonuçlarında ilk sıralarda gösterir ve bu sayfaların gönderilerine Instagram Keşfet sayfasında yer verir. İyi optimize edilmiş sayfalar, daha çok etkileşim yaratır ve daha hızlı takipçi kazanır.

Google ile kıyaslandığında Instagram sayfaları için SEO yapmak daha kolay gibi gözükse de Instagram SEO’nun kendine özgü incelikleri vardır. Birçok kişi, profilini optimize etmek isterken asla yapılmaması gereken bazı hataları yapar ve Instagram profilinin gözden düşmesine neden olur.

Bu yazımızda kaçınılması gereken Instagram SEO hatalarını ele alıyoruz.

# Instagram Sayfanız Tutarlı ve Estetik Değil

Instagram sayfanızın tutarlı ve estetik olması zaman alan bir süreç ancak çok önemli. Peki tutarlı ve estetik olmaktan neyi kastediyoruz?

 

Aslında çok basit, sayfanızın tutarlı olup olmadığını anlamak için kendinize şu soruyu sorun: Instagram sayfanıza dışarıdan bir gözle izlediğinizde paylaşılan gönderiler, yarattığınız konsept, hikayeleriniz, yazdığınız açıklama ve alt metinler, kullandığınız etiketler birbiriyle bağlantılı mı?

Eğer birbiriyle tamamen alakasız zamanlarda, birbiriyle tamamen alakasız gönderiler ve hikayeler paylaşıyorsanız hesabınızın önce çıkmasını beklemek hata olur.

Instagram tutarlılığınızı arttırmak için Instagram araçlarından yararlanabilirsiniz. Bu araçlar size zamanlama, etiket yaratma, konsept oluşturma gibi konularda yardımcı olabilir.

Özellikle zamanlama, Instagram için çok önemli bir kriterdir. Hedef kitlenizin Instagram’da hangi saatlerde aktif olduğunu bulmak için birçok test yapmanız gerekebilir. Farklı hedef kitlelerinin Instagram’da online olma saatleri farklılık gösterecektir.

Estetik bir Instagram sayfası oluşturmanın en etkin yolu ise gönderilerinizde ve hikayelerinizde benzer renk tonlarını ve yazı fontlarını kullanmaktır.

Alakasız, Genelgeçer Ya Da Çok Popüler Etiketlerin Kullanımı

Sayfanızı tutarsız yapan bir diğer hata, alakasız etiket kullanımıdır.

Alakasız, Genelgeçer Ya Da Çok Popüler Etiketlerin Kullanımı
Alakasız, Genelgeçer Ya Da Çok Popüler Etiketlerin Kullanımı

Instagram’ın etiket algoritması oldukça özgürdür. Gönderinizde çok sayıda etikete yer verebilirsiniz. Ancak kullandığınız bütün hashtagler birbiriyle ve hesabınızın genel konseptiyle bağlantılı olmalı.

Genelgeçer ya da popüler etiketler kullanmak da Instagram SEO açısından ciddi hatalardır. Örneğin #İstanbul etiketini kullandığınızda bu etiket sayesinde hesabınızı çok az kişinin göreceğinden emin olabilirsiniz. Çünkü popüler etiketlerde her saniye birçok paylaşım yapılır ve bu etiketleri arayan kişilerin hesabınızı bulması çok zordur.

Bir diğer hata, hiç etiket kullanmamaktır. Bu hata da sıklıkla yapılmaktadır. Eğer etiket kullanımı konusunda kendinizi yetersiz hissediyorsanız size hangi etiketleri kullanabileceğiniz konusunda öneriler sunan bazı gelişmiş Instagram araçlarından yararlanabilirsiniz.

Konum Etiketlerini Sabit Tutmak

Konum Etiketlerini Sabit Tutmak
Konum Etiketlerini Sabit Tutmak

Bir işletmeniz varsa ve Instagram’ı işletmenizi temsilen kullanıyorsanız muhtemelen gönderilerinizde sürekli aynı konum etiketini kullanıyorsunuz. Fakat optimize edilmiş Instagram sayfaları böyle yapmaz.

Instagram gönderilerinizin konum etiketlerini bazen güncelleyin ve hedef kitlenizi dikkate alarak yaratıcı konumlar seçin. Farklı konum etiketleri, gönderilerinizin bambaşka yerlerde gözükmesini sağlar ve bu durum iyi planlandığında işletme hesabınız için önemli bir avantaja dönüşebilir.

Kullanıcı Adı Ve Instagram Adı Seçimine Dikkat Etmemek
Kullanıcı Adı Ve Instagram Adı Seçimine Dikkat Etmemek

Kullanıcı Adı Ve Instagram Adı Seçimine Dikkat Etmemek

Aratılmayan bir kullanıcı adı seçmek Instagram’da yapılan başlıca hatalardandır.

Instagram arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmak için mutlaka çok aranan bir kullanıcı adı seçmeli, kullanıcı adınızda ve Instagram adınızda hedef anahtar kelimeye yer vermelisiniz.

Bazen işletmenizin adını kullanıcı adınız olarak tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda Instagram adınızda hedef kelimeye yer verebilirsiniz.

Alt Metin Kullanmamak

Alt metin özelliği Instagram tarafından sunulan, doğrudan SEO odaklı bir özelliktir. Gönderi paylaşırken mutlaka alt metin kısmını gönderinizle bağlantılı ifadelerle doldurun.

Gönderi yüklerken Gelişmiş Ayarlar > Alternatif Metin kısmından gönderinizle alakalı alt metin yazabilirsiniz.

Biyografi Kısmını Etkin Kullanmamak

Biyografi kısmını etkin kullanmak en önemli SEO gerekliliklerindendir.

Instagram bio kısmını nasıl etkin kullanabileceğinizi öğrenmek için “Mükemmel Instagram Bio’su Nasıl Oluşturulur?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu