Instagram Genel

Instagram SEO Nasıl Yapılır?

Instagram’da arama yaparken Instagram arama çubuğunu kullanıyoruz ve bu çubuk, tıpkı Google arama sonuçları sayfasında olduğu gibi belirli bir algoritmayı esas alarak sonuçları bize gösteriyor. Peki Instagram algoritması arama sonuçlarında hangi sayfanın önde çıkacağına nasıl karar veriyor?

Resmi Instagram Help Center sitesine göre bir kullanıcının Instagram aramalarında gördüğü sayfalar, arama yapan kullanıcının takip ettiği veya bağlantıda olduğu hesaplara ve beğendiği fotoğraf/video gibi çeşitli faktörlere göre değişiyor.

Yine de Instagram hesabınız, SEO sayesinde Instagram arama sonuçlarında inanamayacağınız kadar önlerde görülebilir. Bu yazımızda Instagram arama optimizasyonu için birkaç önemli öneri hazırladık.

1)  Hedeflenen Anahtar Kelimeyi Adınızda ve Kullanıcı Adınızda Kullanın

Örneğin, “candle” kelimesini aratan kullanıcıları hesabınıza çekme planı yapıyorsanız hem kullanıcı adınıza hem de Instagram adınıza bu anahtar kelimeyi eklemek iyi bir fikir.

Hedeflenen Anahtar Kelimeyi Adınızda ve Kullanıcı Adınızda Kullanın
İlk üç sırada çıkan ve “candle” anahtar kelimesini kullanıcı adına / Instagram adına ekleyen hesaplar

Eğer tanınmış bir markaysanız insanların sizi marka isminizle bulmasını isteyebilirsiniz ve bazen kullanıcı adınızda marka adınızı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu durumda Instagram adınızda hedef kelimenize yer verebilirsiniz çünkü Instagram, adınıza da tıpkı kullanıcı adınız gibi arama sonuçlarında yer vermektedir.

Hedeflenen Anahtar Kelimeyi Adınızda ve Kullanıcı Adınızda Kullanın 2
Sadece Instagram adına hedef kelimeyi ekleyerek arama sonuçlarında ilk sırada çıkan bir sayfa

2)  Instagram Biyografinizi Optimize Edin

Instagram kullanıcı adınız ve adınız gibi biyografiniz de anahtar kelimeleriniz ile optimize edilmelidir. Hatta biyografinize tıklanabilir etiketler eklemek çok iyi bir fikir!

Böylece sizinle ilk defa karşılaşan Instagram kullanıcıları sayfanızın neyle alakalı olduğunu hızlı bir şekilde anlar. Örneğin bir kozmetik markası olan Golde, biyografisinde “superfood”, “health” ve “beauty” anahtar kelimelerinin yanı sıra tıklanabilir bir etikete yer veriyor:

Instagram Biyografinizi Optimize Edin
Instagram biyografisine anahtar kelimeler ve tıklanabilir etiket ekleyen bir marka

3)  Gönderilerinize Açıklayıcı Başlıklar Ekleyin

Instagram, keşfet fotoğraflarını seçerken “kelime yerleştirme” olarak isimlendirilen bir yapay zekadan yararlanıyor. Yani Instagram algoritması keşfet olarak çıkartacağı gönderiyi seçerken öncelikle paylaşımdaki açıklamaya, paylaşımın içeriğine, hesabın önceki etiket ve paylaşımlarına, kullanıcı adına ve hesap adına bakıyor.

Bu nedenle profilinizin ve gönderilerinizin işinizi ve sektörünüzü açıklayan metinler içermesi çok önemlidir.

Gönderilerinize Açıklayıcı Başlıklar Ekleyin
Gönderisinde açıklayıcı metne yer vererek Instagram Keşfet kısmına düşen bir hesap

4)  Etiketleri Anahtar Kelimeler Gibi Görün

Tıpkı Google gibi düşünün. Instagram postlarında kullandığınız etiketler anahtar kelimelerinizdir.

Eğer internet siteniz için ürettiğiniz bir içerikte “dil kursu” ifadesi geçmiyorsa Google’da dil kursu araması yapan birisinin sitenizi bulması imkansız!

Aynısı Instagram için de geçerli ve Instagram spam algoritması bu konuda Google’a göre daha özgür. Yani fotoğrafınızı doğru tanımladığı takdirde gönderinize dilediğiniz kadar etiket girebilirsiniz.

5)  Gönderilerinize Alternatif Metinler Ekleyin

Alternatif metinler özelliği bir Instagram özelliğidir ve bu özelliği kullanmak Instagram SEO için önemli bir kriterdir.

Paylaşım yapmadan önce gelişmiş ayarlar kısmından gönderiniz için alternatif metin yazabilirsiniz ya da daha önce paylaşım yaptığınız gönderilerinize düzenle seçeneği üzerinden alternatif metin ekleyebilirsiniz.

6)  Başkalarının Gönderilerine Etiketlenin

Profilinizin keşfedilmesine yardımcı olan en önemli etkenlerden bir tanesi aldığınız etiketlerdir.

Diğer hesaplarla etkileşiminizi arttırmanın farklı yollarını keşfederek başkalarının gönderilerine etiketlenmenin yeni yollarını bulabilirsiniz, örneğin çekilişler!

Instagram çekilişlerine katılarak popüler kullanıcılar tarafından etiketlenebilir ve algoritmanın sizinle daha fazla ilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

7)  Profil Ziyaretçilerinizi Sizin İçin Stratejik Bir Linke Yönlendirin

Instagram profilinizde yalnızca bir tane harici link kullanabilirsiniz, bu nedenle biyografinize link ekleme hakkınızı nasıl kullandığınız çok önemlidir. Profilinizi ziyaret eden kişileri sizin için stratejik olan harici bir linke yönlendirebilirsiniz. Örneğin bir ürün satıyorsanız tek ürün satışı yaptığınız internet siteniz, en çok satan ürünlerin yer aldığı internet sayfanız ya da son çıkan ürünleri sergilediğiniz internet sayfanız ziyaretçileri yönlendirme açısından stratejik bir önem taşıyabilir.

Eklediğiniz linki harekete geçirici bir mesaj ile desteklerseniz profiliniz üzerinden internet sitenize kayda değer bir trafik çekebilirsiniz. Harekete geçirici mesajlar birçok konuda olabilir. Örneğin: “15 gün ücretsiz kullanım kampanyamızı gördünüz mü? 👇” ya da “Trend ürünlerde ücretsiz kargo fırsatı! 👇”

Fakat biyografinize sizin için stratejik olan bir link eklemenin olumsuz bir yönü de var. Profilinizi ziyaret eden kişiler o linke tıkladıklarında Instagram sayfanızı takibe almayı unutabilirler. Yani Instagram bio’nuza link ekleme sayfanızın takip edilme istatistiğini olumsuz etkileyebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu