Instagram GenelInstagram Story

Instagram Story Boyutu

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Instagram hem dünyada hem de Türkiye’de her gün milyonlarca kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Instagram hikayeleri (story) de uygulamanın en çok kullanılan özelliklerinden biridir. Günlük yaklaşık 250 milyon insan Instagram hikayelerini kullanıyor. Bu denli sık kullanılan Instagram özelliği ile ilgili ayrıntılar da kullanıcılar tarafından merak edilmektedir. Instagram storyleri belirli boyut ve çözünürlüklerde olmalıdır. Instagram hikayelerinizde paylaşacağınız fotoğraf ve videolara ilişkin detaylar aşağıda sıralandığı gibidir.

Instagram Story Fotoğraf Boyutları

Instagram storylerde paylaşılan fotoğraflar, gönderilerin aksine dikdörtgen olmaktadır. Bu da ön ya da arka kamera ile çekilen fotoğrafları direkt olarak, kesme ve düzenleme yapmadan storyde paylaşabileceğiniz anlamına gelir. Ancak bu yalnızca dikey olarak çekilen fotoğraflar için geçerlidir. Instagram story boy oranı 9:16 olmalıdır. Storylerde paylaşılan fotoğrafın çözünürlüğü ise en az 600 x 1067 piksel olmalı, ideal olarak ise 1080 x 1920 piksel çözünürlüğe sahip olmalıdır. Fotoğrafların türü jpg ya da png olabilir. Maksimum fotoğraf büyüklüğü 30 mb’dır. Fotoğrafların her biri story bölümünde 5 saniye oynatılır.

Instagram Story Video Boyutları

Instagram storylerde canlı ya da önceden çekilmiş videoları paylaşabilirsiniz. Video için minimum uzunluk değeri bulunmaz yani 1 saniye ya da 10 saniyelik uzunluklardaki videoları paylaşabilirsiniz. Maksimum video uzunluğu ise 15 saniyedir. Ancak bir sonraki storynizde video çekmeye devam edebilirsiniz. Instagram hikayelerde paylaşılacak videonun dosya türü mp4 ya da mov olmalıdır. Maksimum video dosya boyutu ise 4 GB’tır. Instagram story bölümünde desteklenen kodekler video için H.264 ve VP8, ses ise AAC ve Vorbisx’tir.

Instagram Story Boyutları Neden Önemlidir?

Instagram storyleri, dilediğiniz fotoğraf ya da videoyu paylaşmanızı sağlamak için önemlidir. Aksi halde paylaşmak istediğiniz videonun bir kısmı görünmeyebilir, fotoğraf ya da video yakınlaşabilir, esas kısmı kesilebilir veya düşük kalite ile paylaşılabilir. Doğru Instagram story boyutlarına göre paylaşım yaparak daha iyi içerikler sergileyebilirsiniz. Story boyutlarına göre fotoğraf ve videolarınızda ayarlamalar yapabileceğiniz uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalara cihazınızın işletim sistemine bağlı olarak Google Play Store ya da App Store’dan ulaşabilirsiniz.

admin

Tamamı Türk bilgisayar mühendisleri tarafından kodlanmış; %100 yerli instagram çekiliş sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu