Instagram GenelInstagram Story

Instagram Story Size

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Instagram story özelliği, her gün dünya çapında milyonları aşkın insan tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Instagram hikaye (story) özelliği anlık olarak fotoğraf ve video paylaşma imkanı sunmanın yanı sıra anket yapma ve daha önce çekmiş olduklarınızı yayınlamanızı da sağlar. Paylaştığınız hikayelere anket ekleyebilir, hava durumu ve konum paylaşabilir, çıkartmalar ile daha keyifli hale getirebilirsiniz. Ancak her fotoğrafı kırpma ve ayarlama yapmadan story olarak paylaşmak mümkün olmuyor. Instagram story size, Instagram hikayelerinin boyutlarını ifade eder. İngilizcede size, boyut anlamına gelmektedir.

Instagram Storyleri Hangi Boyutta Olmalı?

Instagram story boyutları gönderilerinin aksine 1:1 oranda yani kare olmak zorunda değillerdir. Paylaşılan hikayeler dikdörtgen olabilir. Bu da dikey olarak ön ya da arka kameranızdan fotoğraf çektiğinizde direkt olarak hikayelerde paylaşabileceğiniz anlamına gelir. Instagram hikaye boyutları enden 1080px ve boydan ise 1920 px arasında olmalıdır. Dolayısıyla Instagram story bölümünde paylaşılması gereken storylerin en boy oranı 9:16’dır. Bunlara ek olarak hikayenin çözünürlüğü en az 1067 x 600 piksel olmalıdır. Tavsiye edilen piksel ölçüleri ise 1080 x 1920’dir. Fotoğrafın maksimum dosya boyutu 30 mb olmalıdır.

Instagram Story Video Boyutları

Instagram story bölümünde paylaşılan videolar için minimum bir değer bulunmaz, ister 1 saniye ister 5 saniyelik video yayınlayabilirsiniz. Ancak süre olarak 15 saniyeyi aşarlar ise diğer hikayede devam etmeniz gerekecektir. Fotoğraflar ise 5 saniye boyunca oynatılmaktadır. Videonun maksimum dosya boyutu 4 gb olmalıdır. Bununla birlikte desteklenen kodekler video için VP8 ve H.264 olabilir, ses için ise AAC ve Vorbisx’tir.

Instagram Story Boyutlarına Uygun Fotoğraf ve Video Paylaşmak

Instagram hikayelerinizde paylaşmak üzere fotoğraf ve videoların boyunu bir türlü ayarlayamıyor ve kırpmalar, kalite düşmesi ve yanlış yere zoomlanmalardan şikayetçi iseniz, fotoğraf ve videolarınızı uygun boyutlara getiren uygulamalar bulunduğunu unutmayın. Programlara, paylaşmak istediğiniz fotoğraf ya da videoyu atıyorsunuz ve otomatik olarak hikayelerde paylaşılacak hale geliyor. Doğru boyutlama yapacağınız programları Android işletim sistemine sahip cihazlar için Google Play Store’da ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda ise App Store’da bulabilirsiniz.

admin

Tamamı Türk bilgisayar mühendisleri tarafından kodlanmış; %100 yerli instagram çekiliş sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu