Instagram Takipçi

Instagram Takipçi Edinme Yolları

Instagram takipçi edinme yolları, 2021 yılında da sosyal medyayı önemseyen kişi ve şirketlerin en önemli gündem maddelerinden bir tanesi olmaya devam ediyor. “Nasıl Instagram takipçisi edinirim?” sorusu, aslında Instagram’ın doğuşundan itibaren hepimizin dönem dönem kendimize sorduğumuz bir soru.

Instagram takipçileri edinmek, Instagram’ın ilk yıllarında daha basitti. Hem şirket hem de kişi profillerinin, Instagram’ın ilk yıllarında daha az rakibi vardı. Dolayısıyla ilk yıllarda takipçi edinmek ve Instagram hesaplarını hızla büyütmek daha çok mümkündü. Ancak Instagram takipçisi kazanmak hala birçok şirketin öncelikli pazarlama stratejisi arasında ve günümüzde hala Instagram hesabını büyütmek isteyen milyonlarca kişi ve şirket var. Bu kişilere ve şirketlere yazımızın en başında müjdeyi verelim: Önceki yıllara göre daha yavaş da olsa 2021 yılında hala hedeflediğimiz Instagram takipçi sayısına ulaşmak mümkün. İşte 2021 yılında Instagram hesabını hızla büyütmenin yolları:

Instagram Reels özelliği
Instagram Reels özelliği

1# Instagram Reels

2021 yılında daha fazla takipçi edinmek için henüz Instagram Reels özelliğini kullanmıyorsanız çok büyük bir hata yapıyorsunuz! Herkese açık yapılan ve viral niteliği olan Instagram Reels paylaşımları, takipçi sayınızı hızla büyütmek için çok etkili bir yöntemdir. Reels paylaşımlarını hem Instagram akışınızda paylaşmak hem de Reels sayfasında paylaşmak erişim arttırmak için doğru bir tercih olacaktır.

Reels özelliğini kullanmanın birçok yaratıcı yolu var. Bu özellik, ipuçlarını ve püf noktaları, nasıl yapılır videolarını ve perde arkası görüntülerini paylaşmak için mükemmeldir.

2# Tiktok > Instagram Dönüşümü

Tiktok ve Instagram, son dönemde rekabet halinde olan iki önemli sosyal mecra. Tiktok’u aktif olarak kullanıyorsanız ve halihazırda Tiktok takipçileriniz varsa bu takipçilerinizi Instagram takipçisine dönüştürebilirsiniz.

Tiktok, Instagram’a kıyasla yeni bir platform olduğu için geçtiğimiz yıllarda bu platformda takipçi edinmek daha kolaydı. Eğer bu fırsattan yararlanıp viral videolarınızla çok sayıda Tiktok takipçisi edindiyseniz bu takipçilerinizi 2021 yılında Instagram’a çekmek son derece mantıklı bir strateji olacaktır.

Tiktok'a Instagram bağlama
Tiktok’a Instagram bağlama

Tiktok hesabınıza Instagram hesabınızı bağlamak için Tiktok üzerinden Profili düzenle > Instagram seçeneklerine dokunun ve Tiktok hesabınıza Instagram linkinizi ekleyin. Bu sayede Tiktok profilinizi ziyaret eden kişiler artık kolaylıkla Instagram hesabınıza ulaşabilir. Tiktok üzerinden Instagram takipçisi elde etmenin bir diğer yöntemi de Instagram içeriğinizi, video alt yazılarında paylaşmaktır. Tiktok hesabınızda IGTV videonuzdan bir ön izlemeyi veya pasajı paylaşabilir ve başlık kısmına örneğin “Geri kalanını izlemek için Instagram profilimi ziyaret edin!” yazarsanız Tiktok takipçilerinizi Instagram’a yönlendirmiş olursunuz.

3# Marka İşbirlikleri

İşbirlikleri, yüksek sayıda takipçiyi hızlı bir şekilde elde etmenin en iyi yollarından bir tanesidir. Başka markalarla ortak pazarlama kampanyalarının gücünden yararlanarak 2021 yılında Instagram takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

4# Instagram Hesabınızı İnternet Sitenizde Paylaşın

İnternet sitenize gelen ziyaretçileri Instagram sayfanızdan haberdar etmek çok sayıda yeni Instagram takipçisi kazanmanızı sağlayabilir.

Bunun için, Instagram görsellerinizi Instagram API ile internet sitenize çekebilirsiniz. Ya da internet sitenize “Bizi Instagram’dan takip edin” başlıklı, Instagram hesabınızın yer aldığı ufak bir ilan paylaşabilirsiniz. Squarespace ve Wix gibi bazı internet sitesi oluşturma platformları, Instagram akışını sitesine eklemek isteyen kişiler için özel bir araç sunarlar. Bu işlem için Shopify platformunda ise Instafeed gibi eklentiler kullanılabilir.

5# Instagram Gönderilinizi Optimize Edin

Instagram paylaşımlarınızda kullandığınız başlıklara, etiketlere ve alt açıklamalara dikkat ediyor musunuz? Instagram’da SEO yapmak, daha fazla takipçi kazanmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesidir.

Bu konuda daha fazla ve detaylı bilgi edinmek için Instagram SEO konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

6# Instagram Hesabınızda Aktif İletişim Kurun

Instagram hesabınızda aktif iletişim kurmak ve 80/20 kuralına uymak takipçi sayınızı hızla arttırmanızı sağlar.  80/20 kuralına göre Instagram’da geçirilen zamanın %80’i başka hesaplarla etkileşim kurmak için harcanmalı, %20’si ise kaliteli içerik üretmeye ayrılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu