Instagram Genel

Instagram Topluluk Kuralları Ne Anlama Geliyor?

Instagram topluluk kuralları ne demektir? Kurallar ne anlama geliyor?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

2019 yılında başlayan Covid-19 salgını kısa sürede tüm dünya ülkelerinde görülmüştür. Pandemi nedeniyle sosyalleşemeyen insanlar bir sosyal medya platformu olan Instagram’ı daha yoğun kullanmaya başlamıştır. Instagram platformu üzerinde bulunan çeşitli kullanıcı hesapları oldukça farklılık göstermektedir. Farklılık gösteren bu kullanıcı hesapları kimi zaman iyi niyetlerle açılmış olsalar da kimi zaman oldukça kötü niyetli kullanıcı hesapları olabilirler. Kötü niyetli Instagram kullanıcı hesaplarını bulduğunuzda Instagram Topluluk Kuralları çerçevesinde şikayet edebilirsiniz.

Instagram Topluluk Kuralları Nedir?

Instagram topluluk kuralları sosyal medya kuralları çerçevesinde belirlenmiştir. Bir kullanıcı hesabı çeşitli zorbalıklar yaparak diğer insanlara zarar verebilir. Verilmekte olan sosyal medya zararı sadece zorbalık yapmakla kalmaz; bir instagram kullanıcısı üzerinden fotoğraf çalıntısı, +18 cinsel içeriğe sahip uygunsuz içerikler, +18 rahatsızlık verici şiddet unsurları içeren içerikler vb. gibi topluluk kuralları gereğince olmaması gereken içeriklerin kaldırılması veya bildirilmesi için oluşturulan kurallar bütünüdür.

Instagram kullanıcı hesaplarını korumakla görevli kurallar bütünü ihlal edildiğinde şikayet etmeniz sizin için oldukça uygun olacaktır.

Instagram Topluluk Kuralı İhlali
Instagram Topluluk Kuralı İhlali

Instagram Topluluk Kuralları İhlali Uyarısı Nedir?

Bir kullanıcı hesabı diğer hesapların güvenliği için uygunsuz davranışta bulunduğunda, bu hesabı hemen şikayet edebilirsiniz. Yeterli sayıda şikayet aldığında bu kullanıcı hesabı hakkında inceleme başlatılacaktır. Ardından onun kullanıcı hesabına Instagram Topluluk Kuralları İhlali Uyarısı eklenir.

Instagram topluluk kuralları ihlali kısıtlama

Kullanıcı Gönderileri Hakları

Instagram kullanıcı hesabınız tamamen size aittir. Burada yayınladığınız görseller, videolar, ig tv videoları, instagram reels videoları ve daha niceleri tamamen sizindir. Güvenliğiniz için bu gönderilerin kontrol altında tutulması gerekir. Her kullanıcı hesabı kendi adına yaptığı bu paylaşımlardan da aynı zamanda sorumludur. Olası bir instagram topluluk kuralı ihlali yaşandığında, instagram platformu bu sorunu hızlı bir şekilde çözmekle yükümlüdür. Ancak instagram algoritmik bir şekilde topluluk ihlalinde bulunan hesapları bulsa da bazen gözden kaçan detaylı içerikler bulunabilir. Bu doğrultuda ise siz değerli instagram kullanıcıları devreye girerek, Instagram topluluk kuralları ihlali kısıtlama talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise, kural ihlalinde bulunduğunu düşündüğünüz kullanıcı hesabını instagram mobil uygulaması ya da web tarayıcınız üzerinden www.instagram.com adresi üzerinden şikayet ederek topluluk ihlali şikayetinde bulunabilirsiniz.

Bir Kullanıcı Hesabı Nasıl Şikayet Edilir?

Bir kullanıcı hesabı nasıl şikayet edilir sorusunun cevabına gelecek olunursa;

  • Başkasının eline geçen hesaplar
  • Başkasını taklit eden hesaplar
  • Yaşı tutmayan çocuklar
  • Nefret hesapları
  • Fikri mülkiyet
  • Başkaları tarafından paylaşılan kişisel ve özel bilgileriniz
  • Kendine zarar verme
  • Kötüye kullanım ve spam
  • İstismar

vb. gibi detaylı şikayet konularını kapsamaktadır. Eğer siz de bunlar ya da bunlara benzer çeşitli topluluk ihlaline şahitseniz, zaman kaybetmeden şikayetinizi şikayet et butonunu kullanarak yapmalısınız.

Şikayet et butonunu kullandıktan sonra instagram platformu sizi kullanıcı hesabınızın bilgileri gizli tutularak korur ve topluluk ihlalinde bulunan hesap hakkında dikkatli bir şekilde çalışmaya başlar. Gerekli tedbirler doğrultusunda ise sorun bulunan hesaplar erişime kapatılır ya da kısıtlama altına alınır. Eğer bir kullanıcı hesabı haksızlığa uğradığını düşünüyor ise Instagram topluluk Kuralları ihlali kaldırma talebinde bulunabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu