Editörün SeçimiInstagram Genel

Instagram VS Facebook

Instagram Çekiliş Sitesi olarak bu yazımız içerisinde sizlere çok önemli bir sorunun yanıtını vereceğiz. Belki bireysel belki kurumsal belki de ticari amaçlardan dolayı sosyal medyaya giriş yapmak istiyorsunuz. Hangi platformunda yer almanız gerektiğini bilmiyor musunuz? Bir yanda 2004 yılında kurulan ve 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook yer alırken bir yanda da 2010 yılında kurulan ve dünyanın en başarılı sosyal medya girişimlerinden birisi olan Instagram yer alıyor. Bu yazımız içerisinde sizlere oldukça güzel bir Instagram vs Facebook karşılaştırması sunacağız. 

Instagram Mı Facebook Mu? 

Instagram Çekiliş Yapma üzerine çıktığımız bu yolda kullanıcılarımıza sosyal dünya ile ilgili her türlü bilgi vermeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyoruz. “Instagram Mı Facebook Mu?” sorusuna şu yönden ele alalım; Sosyal medya pazarlaması yönünden tercih edilecek ise Facebook hala pastadaki büyük payını korumaya devam ediyor.

2019 yılı Haziran ayında yapılan analizlere göre Facebook diğer tüm sosyal medya platformlarına göre en aktif kullanıcıya sahip oluşumdur Aktif kullanıcı sayısını 2,38 milyara çıkaran Facebook, son 15 yılda olduğu gibi sektördeki liderliliği korumaya devam ediyor. Sosyal medya pltformlarına olan bakış açımızı büyük oranda değştiren Facebook, rakiplerinin de kendisine çeki düzen vererek büyümesine olanak sağlamıştır.  Instagram ise 2010 yılında 2 genç girişimci tarafından kurulmuştu.

Fotoğraf ve video paylaşımı üzerine kurulan platform, özgün bir çalışma olmasından dolayı çok beğenildi, çok sevildi. Öyle ki; kuruluşu üzerinden 2 yıl gibi bir zaman geçtiğinde kullanıcı sayısını 100 milyonun üzerine çıkarmıştı. Bu durum elbette sektördeki birçok kişinin dikkatini Instagram üzerine çevirmişti.

Facebook, kendisine rakip olacak uygulamayı görmüştü. 2012 yılında 1 milyar dolar gibi efsane bir ücret vererek rakibini satın alarak bünyesine dahil etmişti. Takvimler 2018 yılını gösterdiğinde ise Instaram dünyanın en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olmuştu.Çünkü; aktif kullanıcı sayısını 1 milyarın üzerine çıkarmıştı. Mobil dünyayı etkisi altına alan Instagram artık marka ve işletmelerin de ana hedeflerinden birisi haline gelmişti. 

Instagram Çekiliş Yap olarak hem Facebook hem de Instagram’ın oldukça güçlü bir ağa sahip olduğunu biliyoruz. Milyarlarca insanın yer aldığı bu oluşumlar içerisine marka ve işletmenizi dahil ettiğinde nasıl bir etkileşim alabileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Instagram sayesinde hayal dahi edemediğiniz müşteri kitlelerine ulaşabilir, 1 ayda elde edemediğiniz ciro satış raklamlarına ulaşabilirsiniz. Facebook ile ürün ve hizmet tanıtımlarını yaparak kısa süre içerisinde herkesçe tanınan bir marka meydana getirebilirsiniz. 

Pazarlama konusunda Instagram ve Facebook birçok seçenekler sunuyor. Özellikle Instagram, dijital pazarlama konusunda oldukça büyük özelliklere sahip. Aslında sizlere yukarıki bölümde az da olsa ipuçları vermiştik. Facebook marka ve ürün tanıtımı için kullanılan bir oluşumken Instagram’ın  ürün ve hizmet pazarlama, satış için tercih edilmesi gereken bir platform olduğunu söyleyebiliriz.

Instagram çekiliş platformu olarak sizlere Instagram vs Facebook konusunda daha da ayrıntılı karşılaştırmalar elbette sunacağız. 

Sayıdan Yönden Instagram ve Facebook Karşılaştırması 

Facebook 2004 yılında kurulmuş bir oluşumken Instagram’ın 2010 yılında harekete geçtiğini görüyoruz.  Sadece mobil kitleyi hedef alan Instagram, kısa süre içerisinde oldukça güzel yerlere geldi. Sayısal yönden Instagram ve Facebook gelişimlerini ele alacak olursak; 

Facebook İstatistikleri 

  • Facebook’un aylık ortalama aktif kullanıcı sayısı 2,38’dir. 
  • Aktif kullanıcıların %96’lık bölümü hesaplarına mobil cihazlar üzerinden erişiyor. 
  • Aktif kullanıcıların %40’lık bölümü Facebook’u genellikle video izlemek için kullanılıyor. 
  • Dünya genelinde 65 milyondan fazla küçük ve orta ölçekli işletmenin bir Facebook sayfası bulunuyor. 
  • Dünya üzerinde birçok pazarlamacı ile görüşen analistler, pazarlamacıların %90’lık bir kısmının Facebook’u marka gelişimi için kullandıklarını tespit etmiştir. 

Instagram İstatistikleri 

  • 2010’da kurulmuş olmasına karşın Instagram büyük bir büyüme kaydetmiştir. Aylık aktif kullanıcı sayısı ortalama 1 milyardır. 
  • Dünya üzerinde 500 milyondan fazla insan her gün Instagram Hikayaler bölümüne girmektdir. 
  • Amerika Birleşik Devletlerindeki internet kullanıcılarının %40’lık bir bölümü Instagram kullanmaktadır. 
  • Aktif kullanıcıların %60’lık kısmı her gün en az 1 kere dahi olsa hesaplarına girmektedir. 
  • Pazarlamacıların &65’lik bölümü ise markalarını güçlendirmek ve ürün satışında bulunmak için yine Instagram’ı tercih ediyor.  

Instagram Çekiliş sitesi olarak sizlere Instagram ile Facebook arasındaki sayısal verileri sunmaya çalıştık. Yukarıdaki rakamlara baktığınızda Facebook’un Instagram’dan daha büyük olduğunu göreceksiniz. Ancak; Instagram’ın görsel gücü ve hikayeler bölümündeki aktif kullanıcı sayısı markaların bu platform üzerinde çalışmalar yapmasına davetiye çıkarmakta. Instagram üzerinden vereceğiniz reklamlar ile çok güzel, çok hızlı geri dönüşler alabilirsiniz. 

Facebook’un devasa rakamlarını da hiç hafife almamak gerekiyor. Küçük işletmelerin bir anda büyümelerine olanak sağlayan Facebook, aktif olarak kendisini kullanan işletmelerin çok hızlı bir şekilde öne çıkmalarını sağlıyor. Ancak; Sosyal medya pazarlaması denildiğinde Facebook bu alanın en büyük öncülerinden birisi olmuştur. Instagram’da olduğu gibi Facebook üzerinden de ürün ve hizmet satışı yapabilmek mümkündür. 

Facebook vs. Instagram: Kitle Demografileri 

Sosyal medya üzerinden reklam kampanyası oluşturacaksanız kitle demografilerinin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.  Demografi tablolarından yapacağınız analiz hedef kitlenize giden yolda yolunuzu kısaltabilir de uzatabilir de.  Facebook’un Demografi tablosuna baktığımızda platformu kullanan kişilerin ağırlıkla 18-29 ile 30-49 yaş arasında yer aldığını görüyoruz 50-64 yaş arasında olup Facebook kutlanan kitle sayısı da bir hayli fazladır.  Instagram için tablonun oldukça değişik olduğunu görüyoruz. Instargam’ı kullanan kişilerin ağırlıkla 13-17 olduğunu, bunun yanında 18-29 ve 30-49 kitleninde aktif bir şekilde Instagram kullandığını görüyoruz. 45 yaş ve altı grubunun Instagram içerisinde çok aktif bir şekilde yer aldığını görüyoruz. Bu demografi tabloları dediğimiz gibi reklam çalışmaları sırasında pazarlamacıların işlerine büyük oranda yarıyor. Elbette yaş tabloların doğru olmadığını, yaşı büyük olan kişilerin genç hesaplar ile sosyal medya kullandığının da farkında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. 

Facebook vs Instagram: Etkileşim Karşılaştırmas 

Özellikle sosyal medya pazarlaması yapmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de erişim konuudur. Facebook Mu Instagram’mı hangisinin daha çok etkileşime sahip olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Erişim konusunda iki platform arasında büyük farklar olduğunu görüyoruz. Başta kullanıcılar tarafından paylaşılan içerikler olmak üzere reklam vs gibi gönderilere Instagram’da daha fazla etkileşim geldiğini görüyoruz. Tamam, Facebook’un ortalama aktif kullanıcı sayısı Instagram’ın 2 katı olsa da Facebook’u tercih eden kişilerin büyük bir bölümü ya video izliyor ya da oyun oynuyor. Eğlence amaçlı Facebook’da vakit geçiren sayısı çok ama çok azdır. Ancak; Instagram kullanıcılarının büyük bir bölümü vakitlerini Instagram’da eğlenmek için geçirmektedir. 

Facebookta Reklam Yapmak VS Instagram’da Reklam Yapmak 

Instagram Çekiliş Sitesi olarak yazımızın son bölümünü reklamlar kısmına ayırdık. Instagram’da Facebook’da aynı şirkete ait olduğundan dolayı reklam oluşturma, reklamları izleme, raporları görünütleme gibi işlemler tek çatı altında yapılıyor. Tek bir platofrm üzerinden hem Instagram hem de Facebook’a hem de ayrı ayrı platformlara reklam verebilme gibi bir özgürlüğünüz bulunmaktadır.  Reklam konusunda Instagram’ın mı Facebook’un mu daha iyi olduğunu belirtmek oldukça zor. Reklam verilecek sektör, hedef kitlesi, reklam hedefin yaş aralığı gibi birçok etmen alacağınız geri dönüşümü etkileyecektir. Genç kesme reklam vermek istiyorsanız Instagram’ı, orta ve yaşlı kesimi hedef alan reklamlar için Facebook’u tercih edebilirsiniz. Instagram Çekiliş platformu olarak sizlere Instagram vs Facebook karşılaştırması hazırlamaya çalıştık. 

admin

Tamamı Türk bilgisayar mühendisleri tarafından kodlanmış; %100 yerli instagram çekiliş sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu