Instagram Genel

Instagram’da Fotoğraf Düzenleme Nasıl Yapılır?

Instagram'da Fotoğraf Düzenlemeye Dair Her Şey

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Instagram 2021 yılı itibari ile hayatımızın her alanında yer aldığı tartışmasız bir hal almış ve muadilleri bulunsa dahi fotoğraf paylaşma denilince ilk akla gelen uygulama haline gelmiştir. Yalnızca kişinin sosyal çevresi ile iletişim kurup sosyalleşmesinin ötesinde, gerek ticari olarak satış yapmak için gerekse iş ağınızı genişletmek için Instagram uygulaması kullanılmaktadır. Artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan Instagram uygulamasını etkin kullanabilmek için fotoğraf paylaşırken ve Instagram fotoğraf paylaştıktan sonra düzenleme yollarını bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Instagram ve Fotoğraf Özelliği

Instagramda paylaşılan fotoğrafı düzenlemek oldukça kolay. Instagram fotoğraf düzenleme pc ya da akıllı telefonunuzda düzenle bölümünden, fotoğraf üzerine kişileri etiketleyerek gönderinizin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında fotoğrafınızın bulunduğu konumu ‘konum ekle’ bölümünden ekleyip daha önce o konumda bulunan kişilere ulaşabilir, yahut o konum ile arama yapan kullanıcıların gönderinizi görmesini sağlayabilirsiniz. Böylece aynı ilgi alanına sahip olduğunuz, aynı mekanlara gitmekten hoşlandığınız kullanıcılarla bir araya gelme şansı elde edecek ayrıca diğer insanların o konumda nasıl fotoğraflar çektiğini görüp ilham alabilecek ve daha geniş bir takipçi kitlesine ulaşma fırsatı bulacaksınız.

instagram fotoğraf düzenleme pc
instagram fotoğraf düzenleme pc

Ayarlar ve Daha Fazlası

Instagramda fotoğraf düzenleme ayarları ise gönderinizi paylaşırken altına yazdığınız ancak daha sonrasında değiştirmek istediğiniz metinler için de gönderinizi silmeden bunu yapmanın bir yoludur. Yine düzenle bölümünden online olarak yazdığınız yazıyı istediğiniz gibi değiştirebilir, silebilir yahut ekleme yapabilirsiniz. Bu bölümde hashtag eklemeniz de mümkün olduğu için fotoğrafınızı paylaşırken hashtag eklemeyi unutmanız halinde sonrasında yine istediğiniz kavramı kullanarak daha çok kişiye erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca özellikle daha geniş kitlelere ulaşan kişilerin kullandığı yorum yapmaya kapatma özelliği de, Instagram’ın kullanıcılarını istenmeyen ya da artık görmek istemediği yorumlardan koruyan bir özellik diyebiliriz.

Instagram’da Filtreler

Uygulamada en çok kullanılan özelliklerin başında fotoğraf filtreleri geliyor.  Filtreler sayesinde pek çok kullanıcı gerçekte göründüğünden oldukça farklı bir görünüm elde edebiliyor. Zaman zaman bazı kullanıcılar tarafından filtrenin kullanımı eleştirilse de filtre kullanmanın cazibesine kapılmayan kişi sayısı yok denecek kadar az. Instagram’da Fotoğraf Filtreleri gerek yeni gönderi paylaşırken önceden çektiğiniz fotoğraflara filtre uygulayabilir; gerekse anlık olarak Instagram’ın kamerasını kullanarak fotoğraflarınızı filtreli olarak çekebilirsiniz. Fazla sayıda filtrenin yer aldığı uygulamada sizi kimi zaman daha komik hale sokan kimi zaman ise daha güzel hissedeceğiniz filtreler bulunuyor.

ınstagram’da fotoğraf filtreleri
ınstagram’da fotoğraf filtreleri

Arşivleme ve Silme

Instagram’da fotoğraf sırası değiştirme arşivleme ya da silme özelliğini kullanarak yapabileceğiniz bir işlem. Instagram’da paylaştığınız eski bir fotoğrafı silmek ya da bir süreliğine de olsa kullanıcıların görüntülemesini engellemek isteyebilirsiniz.  Silme özelliğini kullandığınız zaman; paylaştığınız fotoğraf kalıcı bir şekilde silinmiş olacak ve paylaştığınız fotoğrafların sırası değişecek. Silme özelliği sizi daha sonrasında pişman edebileceği için uygulamanın sunduğu başka bir özellik devreye giriyor. ‘Arşivleme’ adı verilen özelliği kullanarak fotoğrafınızı diğer kullanıcıların görüntülemesini engelleyip yine profilinizde görünmez hale gelmesini sağlayıp dolayısı ile paylaşma sıranızı değiştirebilirsiniz. Instagram’da fotoğraf sırası değiştirme işte bu kadar kolay. Arşivlediğiniz bir gönderiyi yeniden profilinizin bir parçası haline getirmek isterseniz bunu yapmak da oldukça basit; arşiv bölümünde  ‘gönderi arşivi’ bölümüne geçerek arşivlediğin gönderiyi görebilir, ‘profilde göster’i seçerek ise o gönderiyi profilinde yeniden görünür hale getirebilirsiniz.  Böylece hayatınızın belirli bir döneminde profilinizde yer almasını istemediğiniz fotoğrafı silmek yerine yalnızca siz istediğinizde geri getirebileceğiniz ve görebileceğiniz bir hale getirebilirsiniz. Instagram fotoğraf düzenleme online hayatta hepimizin ihtiyacı olan bir gerçek!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu