Twitch

Nasıl Twitch Yayıncısı Olunur?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Birçok yayıncı canlı yayınlarını, dünyanın en çok izlenen yayın platformlarından bir tanesi olan Twitch üzerinden yapmayı tercih ediyor. Her gün milyonlarca ziyaretçisi olan Twitch, genellikle canlı yayınları izlemek isteyen kişiler tarafından kullanılırken bazıları da bu platform üzerinden hobi amaçlı olarak ya da para kazanma amaçlı Twitch yayınları açıyor.

Nasıl Twitch yayıncısı olur konusuna geçmeden önce Twitch hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Son yıllarda ülkemizde ve bütün dünyada kullanıcı sayısı hızla artan Twitch platformu, milyonlarca üyeye sahip bir canlı yayın platformudur. Karşılıklı sohbet etme özelliği de bulunan bu platformda her üye, özgürce yayın açabilmektedir. Uygulamaya üye olan herkes henüz üye oluşunun ilk dakikasında herhangi bir onay sürecinden geçmeden canlı yayın açabilir.

Twitch yayıncısı olma şartları
Twitch yayıncısı olma şartları

Twitch Yayıncısı Olma Şartları

Her üyenin özgürce canlı yayın açabildiği Twitch platformunda canlı yayın açmak kolay olsa da yayıncılar bazı konulara dikkat etmelidir. Özellikle iyi bir canlı yayın donanımına sahip olmak yayınlarınızın kalitesini etkileyen ve takipçi sayınızı arttıran çok önemli bir unsurdur. Kalitesiz bir donanımla yapacağınız yayınlarda ortaya çıkacak sorunlar izleyicilerinizin sizi takip etme hevesini düşürecektir.

Twitch Yayını Yapmak İçin Gerekenler

Twitch platformunda başarılı bir yayıncı olmak için dikkat edilmesi gereken konular şöyle özetlenebilir:

  • İyi bir Twitch yayını için orta veya üst donanımda iyi bir bilgisayara sahip olmak gerekir. Kötü donanımlı bir bilgisayar üzerinden yapacağınız yayının donma ve izleyicilerinizi kaçırma ihtimali yüksek olacaktır.
  • Kaliteli bir Twitch yayını için mutlaka kaliteli bir mikrofon ve kameraya sahip olmak gerekir. Bu iş için özel üretilen canlı yayın kameraları tercih edilebilir. Görüntü ve ses kalitesi için tercih edilebilecek cihazlar çok çeşitli olduğu için başlangıç seviyesinde düşük bütçeli fiyat/performans ürünü kamera ve mikrofon tercih edileibilir.
  • İnternet hızı, Twitch platformunda yapılan yayınların kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Donmaların önüne geçmek için Twitch yayıncısı çok iyi bir internet bağlantısına ve hızına sahip olmalıdır.
  • Twitch yayınınızı, bilgisayar üzerinden yapılan canlı yayınları daha kaliteli hale getirmeyi amaçlayan aracı kayıt ve yayın yazılımları üzerinden yapmanız yayınınızın kalitesini arttıracaktır.
  • Profesyonel bir Twitch yayıncısı olmak için birden çok kamera kullanabilirsiniz.

Twitch yayını yapmak tamamen ücretsizdir. Ancak kaliteli yayınlar yapmak için yukarıda bahsettiğimiz bazı donanım ve yazılımları satın almanız yani bir miktar harcama yapmanız gerekebilir. Twitch, ülkemizde yasal bir platform olduğu için herkes özgür bir şekilde bu platformda yayın açabilir.

Bazı ünlü Twitch yayıncıları
Bazı ünlü Twitch yayıncıları

Twitch Yayını Yaparak Para Kazanmak

Twitch yayıncıları genellikle hem oyun oynamayı ve internetten sosyalleşmeyi sevdikleri için hem de para kazanma amacıyla yayın yapıyorlar. Twitch yayını yaparak para kazanmak isteyenler şunlara dikkat etmeli:

  • Düzenli olarak yayın açın ve yayınlarınızı hiç aksatmayın.
  • Aylarca hiç para kazanmasanız bile Twitch yayınlarını bir iş olarak görün ve sürdürün.
  • 50 bin takipçi, 100 bin takipçi, 250 bin takipçi gibi hedef bariyerleri oluşturun. İlk aşamada 50 bin takipçi rakamını hedefleyebilirsiniz.

Twitch’te Nasıl Para Kazanılır?

Eğer Twitch platformu üzerinde belirli sayıda takipçi ve izleyiciye ulaştıysanız artık bu platformu paraya çevirmeyi düşünebilirsiniz.

Twitch’teki takipçi sayınız günden güne artıyorsa zaten sponsorlar mutlaka sizinle iletişime geçerek tekliflerini iletirler. Eğer takipçi kitlenizin sponsorluk almaya yetecek kadar geniş ve etkili olduğunu düşünüyorsanız ve hala hiçbir sponsor size ulaşmadıysa siz onlara ulaşarak Twitch yayınlarınızı onlarla paylaşabilir ve doğrudan onlardan sponsorluk talep edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu