Twitch

Twicth’te Nasıl İzleyici Sayısı Artırılır?

Twitch'te İzleyici Sayısını Yükseltme Yöntemleri

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Twitch, Emmett Shear ve Justin Kan adlı iki kişi tarafından 2011 senesinde kurulan, canlı chat ve canlı ekran paylaşımı sunan bir platformdur. Artan sosyal medya merakıyla birlikte Twitch, 2020-2021 yılında profesyonel oyuncuların gözdesi oldu. Sadece oyuncular değil, aynı zamanda da müzik yapan, talk-show yapan, güncel sorunlar hakkında tartışan insanlar da yayın yapmaktadır. Oldukça rekabet ortamı olan Twitch de büyümek istiyorsanız, uygun ve dikkat çekici bir ortam, yeterli ve etkili ses kalitesi, programlı bir yayın sisteminiz olması son derece işinize yarayacaktır. Ayrıca, yaptığınız bağışlar ve son dönemin trend olan oyunları ve konularıyla da Twitch izleyici çekme konusunda başarılı olabilirsiniz. Chat kısmında yazılan düşüncelere yanıt vermeniz ya da katılımcılara soru yöneltmeniz de büyük oranda katkı sağlar. Karşı tarafa önemsediğini belirtmek, onu diğer yayına gelmeye heves kazandırmaktır. Twitch nasıl izleyici kasılır sorusunun esasen 2 yolu vardır: 1.si Doğal yöntemlerle, kusursuz bir teknolojik sistemle ve ilgi çekici içerikle, 2. bir seçenek ise Twitch izlenme botu sayesinde gerçekleşir. Twitch izlenme taktiklerini kullanan her yayıncı, olumlu sonuçlar almaktadır.

Twitch de nasıl gelişilir
Twitch de nasıl gelişilir

İştirak Programına Katılım

Twitch yayınlarını hobi olarak yapanlardan daha çok kar amacı güden yayıncıların kullandığı bir canlı yayın platformudur. Tüm yayıncılar, Twitch İştiraki ve Twitch Partneri olmak üzere kullanıcılar 3’e ayrılmıştır. Kullanıcılar belirli şartlar gereğinde aldıkları unvan sonrası, daha fazla ve farklı bir biçimde para kazanma araçlarını kullanma hakkına sahiptir. Twitch İştirak programına katılmak isteyen bir kullanıcı 8 saat yayın yapmak, 7 ayrı gün yayın yapmak, 50 takipçiye ulaşmış olmak ve Twitch de ortalama 3 izleyiciye ulaşmış olmalıdır. Bu şartlar 30 gün içerisinde tamamlanmalıdır. İştirak Programı yayıncıları, diğer yayıncılardan daha fazla özelliğe erişebilir. Örneğin; anket oluşturabilir, yayın ekibi oluşturabilir, reklam ve abonelik hizmetini kullanabilir ve bit işe cheer yapabilir. İştirak Programının amacı daha fazla para kazanma aracının kilidini kırmaktır. Twitch de nasıl gelişilir sorusunun cevabının bir yanıtı olan iştirak programı, hem size hem de birikiminize olumlu geri dönüşler sağlayacaktır.

Twicth Yayını Nasıl Yapılır?

Düzenli abonelikler, yayın hedefleri, ilgi çekici konular belirlendikten sonra artık yayın açmaya başlayabilirsiniz. Yayın için uygun ortam ve ses sistemi oluşturulduktan sonra bir yazılım aracına ihtiyacınız vardır. Bu yazılım aracıyla, ekran ve içeriği eksiksiz aktarma yapacaksınız. Twitch, yayın için Twitch Studio, XSplit, Vmix ve OBS Project gibi yaygın kullanılan yazılımları öneriyor. Biz OBS yazılımından örnekler vererek anlatıma devam edeceğiz. OBS kurulumunun ardından açılacak pencerede size yayın araçlarının opsiyonu sorulacak. Daha sonra, sahne ayarlamasında hangi oyun ya da konuyla ekranınızı paylaşacağınızı belirleyeceksiniz. Bu işlemi de tamamladıktan sonra, yayın yapacağımız oyun/içeriğe giriyor ve Alt+Tab komutuyla OBS ara yüzüne yönlendiriliyoruz. Karşımıza çıkan ‘’kaynaklar’’ sekmesine sağ tıklayarak Oyun Yakalama seçeneğine tıklıyoruz. Canlı yayınınıza ses ve görüntünüzle desteklemek yayını daha çok kişiselleştirmek ve aktif kılmak demektir. Görüntünüzü ekrana eklemek isterseniz de bu adımdan Ekle/Video Yakalama Aygıtı seçeneğinden web cam, cam seçiminizi yapabilirsiniz. Görüntü boyutunu FPS değerinden düzenleyip konumlandırıyoruz. OBS’nin ana menüsünden ‘’yayın ayarları’’ kısmına gelip tamam dedikten sonra ‘’yayını başlat’’ seçeneğinize basmanız yeterli! Şimdi yayının keyfini çıkarma zamanı.

Kanal Analizi

Yayın anında kimler yayında ya da izleyicilerimin kaçı erkek, ne kadar gelir elde ettim sorularının cevabını bulmak zor hale gelebilir. Bunun yerine Twitch Kanal Analizi size veri analizinin 30 günlük sonuçlarını gösteren bir sisteme sahip; Kanal Analizi. İster özel tarih seçebilir isterse de genel bir analiz görüntüleyebilirsiniz. Kanal analizi, görüntüleyebileceğiniz istatistikler ortalama izleyici sayısı, izlenen dakika, abonelik, takip edenler, canlı izleme, gelir, yapılan yayın süresi, maksimum izleyici ve tekil izleyici sayısı, reklam arası gibi birçok alt başlığa sahiptir.

Twitch izlenme taktikleri
Twitch izlenme taktikleri

En Çok İzlenen 3 Türk Kadın Twitch Yayıncısı

Türkiye’de oyuna bir hayli merak olduğu aşikar. Sanılanın aksine sadece erkekler değil kadınlar da oyunlarla içli dışlı olmayla beraber başarılılar. İpek İnan, Thetabeta kanalının sahibi ve genelde erkek arkadaşıyla birlikte CSGO yayını yapıyor. Niyan Dinç de İpek İnan gibi CSGO yayını yapan ancak daha profesyonel bir oyuncu olan şimdilerde yayını durdurmuş olan Twitch yayıncısı. Figen Örtün ise yayınlarına Hearthstone ile başlayan ancak son zamanlarda PUBG yayınlarıyla tanınan, başarılı kadın oyunculardan biri. Görülen o ki, Twitch izlenme taktikleri oyuncuları başarıya götürüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu