Twitch

Twitch DMCA Yasakları Nedir? Twitch Yayıncılarına Yasakların Yansıması Ne Olacak?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Twitch herkesin bildiği gibi bir yayın platformudur. Çeşitli yayıncıları ve izleyicileri bir arada buluşturan platforma damgasını vuran DMCA yasakları yayıncıları zor duruma soktu. Peki, DMCA nedir?

DMCA açılımı ise Dijital Millenium Copyright Act yani Dijital Binyıl Telif Hakkı.  İnternet dünyası içinde telif hakkına tabi her ne ürün olursa olsun izinsiz, belgesiz paylaşımı, yayına alınması ve bu maksatla çoğaltılması kabul edilemez bir durumdur. Bu durum karşısında telif hakkı sahiplerinin korunması adına DMCA  ve Twitch bir adım atmıştır. Twitch yayıncıları her ne kadar bu yasaklar karşısında zor durumda kalsa da bir süre boyunca Twitch geri adım atmamıştır. Bunu takiben ise çeşitli Twitch yayıncılarının akıllarında bazı sorular belirmiştir. Bunlar “Twitch hesabım askıya Alındı, Twitch ban kaldırma talepleri nelerdir?” vb. gibi çözüm arayışı olan sorulardır.

Pandemi beraberinde etkilenen tüm sosyal medya içerikleri telif hakkı konusunda sorun yaşamıştır. Twitch hesabı kullanıcılarına yönelik Twitch platformuna bildirilen Twitch ban sebepleri, platformu da zora sokmuştur. Twitch platformu hak ihlalleri karşısında daha fazla dayanamayarak kullanıcılarının kimisine ban talebi verip, kimisine ise direkt olarak hesap banı vermiştir. Hesaplarının telif hakkı ihlali karşısında banlandığını gören kullanıcılar, Twitch platformuna DMCA şikayeti talebinde bulunmuştur.

twitch ban kaldırma talepleri
twitch ban kaldırma talepleri

Twitch Ban Sebepleri Nelerdir?

Twitch platformu kullanıcılarına Hizmet Koşulları ve Topluluk İlkeleri adı altında detaylı açıklamalarda bulunmuştur. Twitch kullanıcı hesabınız hakkında sorun yaşıyorsanız, https://help.twitch.tv/s/article/about-account-suspensions-dmca-suspensions-and-chat-bans?language=tr adresi üzerinden sorunlarınıza detaylı çözümü bulabilirsiniz.

Telif Hakkı İhlali Nasıl Yapılır?

Bir eseri ya da ürünü meydana getiren kişilerin haklarını takip etmesine ve karlarının haksız şekilde kullanılmasının önüne geçmek için uluslararası camiada telif hakkı politikaları oluşturulmuştur. Bir kullanıcı izinsiz, ücret ödemesi yapmadan ya da doğrudan eseri ya da ürünü bulunulan bir platformda paylaşır ve çoğaltılmasına olanak tanırsa telif hakkı burada devreye girer. Telif hakkı sahipleri ise bunun takibini yaptığında kişiye ya da kuruma çeşitli şikayet taleplerinde bulunarak hak ihlalinin önüne geçmek ister.  İzinsiz paylaşım ya da görüntüleme bir çeşit korsanlık ve hırsızlık damgası yemenize sebebiyet verir.

Twitch Kullanıcı Hesabı Askıya Alınması Nedenleri

Telif hakkı ihlali yapan bir kullanıcı bunun kanıtlanması ve beraberinde gelen şikayetler ile hesabının askıya alınması durumuna maruz kalır.

twitch platformu
twitch platformu

Hesabınızın askıya alınması bir çeşit kısıtlamaya tabidir. Bu kısıtlama dahilinde ise hiçbir Twitch hizmetine ulaşamazsınız. Yayın açamaz, başka bir yayını izleyemez, sohbet edemez ya da yeni bir hesap oluşturamazsınız.  Hesabınız üç şekilde askıya alınır. Twitch üzerinde kısıtlama, geçici askıya alınma ve süresiz askıya alınma olarak tanımlanır.

Hesabınızın Askıya Alınmasına Nasıl İtiraz Edersiniz?

Twitch platformu üzerinden  telif hakları sahiplerine dair bir hak ihlali yapmadıysanız Twitch destek ekibi üzerinden bu duruma itiraz edebilirsiniz.

  • Öncelikle help.twitch.tv adresi üzerinden bir form doldurmanız gerekiyor.
  • Destek formunu doldurup oturumunuzu açarak formunuzu destek ekibine iletin.
  • Önünüze bir menü Buradan ise Hesap/Oturum Açma sorunları- Askıya alma veya Uyarı seçeneğinden itiraz talebinizi iletin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu