Twitch

Twitch Ebeveyn Kontrolü Var Mıdır?

Twitch'de Yaş Sınırı Var Mıdır?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Son yıllarda revaçta olan bir platform olan Twitch’in bir diğer adı Twitch.tv’dir. Twitch, video ve spor oyunu ağırlıklı olarak canlı yayın ve görüntü ile yayın yapan bir sosyal medya programıdır.

Twitch, 2011 yılında Emmett Shear ile Justin Kan tarafından kurulmuştur. Twitch uygulamasında asıl amaç canlı görüntüdür. Özellikle de canlı video oyunlarının akışının sağlanmasıdır. Twitch gamer adı verilen online oyun oynayan kullanıcıların daha çok kullandığı ve yararlandığı bir platformdur. Ayrıca, canlı yayın sırasında canlı ses kaydı almak da mümkün olmaktadır.

Twitch, her ay yaklaşık 45 milyon izleyene hizmet vermektedir. Twitch platformunda yaklaşık izlenme süresi ise 2-3 saattir. Twitch kaç saat izledim diye düşünülürse günde en az 2-3 saat Twitch izleniyor. Twitch, son yapılan araştırmalara göre Amerika Birleşik Devletleri’nde en büyük dördüncü internet ağıdır.

Twitch’in Künyesi

Windows,  Mac, PS 3, PS 4 ve Xbox 360 oyun konsolları sahipleri de Twitch üzerinden istediği zaman yayın yapabilmektedir. Ayrıca ses kaydı da yapılabilmektedir.

Twitch 2014 yılında rekor bir meblağ ile 970 Milyon Dolar karşılığında satılmıştır. Amazon şirketi Twitch’i satın alan şirket olmuştur.

İstatistikler ve kullanıcı bilgileri doğrultusunda Twitch platformunda 2020 yılında yaklaşık 8,5 milyon aktif yayıncı yer almaktadır. Günlük izleyici sayısı 17 milyon, aylık olarak ifade edildi. Sporcular da Twitch üzerinden yayın yapmaktadır. Çok büyük bir etkileşim alanı mevcuttur. Sporsever izleyiciler çok sayıda abonelik almaktadır. FIBA son açıklamasında basketbol maçlarının Twitch üzerinden yayınlanacağını açıkladı.

Twitch platformu global bir platformdur. Bu nedenle her dilde yayın izlenebilmektedir. Bu nedenle de Twitch çok hızlı bir şekilde yayılıp etkileşim almaktadır. Özellikle pandemi süresince daha da fazla Twitch yayınları etkileşim almıştır.

Twitch’de Yaş Sınırı

Her sosyal mecrada olduğu gibi Twitch yaş sınırı var mı sorunsalı da gündeme gelmiştir. Twitch yaş sınırı 2020 çok gündeme gelen bir konudur. Ebeveynler için oldukça önem arz etmektedir.

Tüm canlı platformlarda olduğu gibi, Twitch de çocuklar için risk teşkil edebilir. Twitch‘in +18 denilen ahlaka aykırı içerikler ile ilgili katı kuralları olsa da Grand Theft Auto gibi şiddet içerikli oyunlar için yaş sınırı ya da filtreler sunmamaktadır. Ayrıca Twitch yayıncıları ücretli abonelikler talep edebiliyor ve bazı izleyicileri para göndermeye teşvik etmek için sınırları zorlayabiliyor.

twitch recap
twitch recap

Twitch, kullanıcıların genellikle en az 13 ila 15 yaşlarında olması gerektiğini ifade etmektedir.

Twitch’de Bildirim

Twitch recap adı verilen bildirimlerin gelebilmesi için Twitch profilinde kayıtlı ve geçerli bir e-posta adresi olması gerekmektedir. Yayıncıların e-posta adreslerinin bildirime açık yapılması gerekmektedir.

Twitch yayın açmak için gerekenler listesine bakıldığında ise öncelikle bir Twitch profili oluşturmak gerekmektedir. Ardından gamer arkadaşlarla canlı oyun oynanabilmektedir. Twitch girişinden sonra özel panel göstergesi ile canlı yayın açılabilmektedir.

Twitch de film izlemek yasak mı sorusunun cevabı ise yasak olduğu yönünde. Hatta YouTube üzerinden film, sahibi tarafından paylaşılmış olunsa bile izlemenin yasak olduğu ifade edilmiştir.

Twitch üzerinden film ya da dizi izlenmesi halinde ise telif ya da kaçak yayın izlenme gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Bu durumda ise hukuki ve cezai sorumluluk ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Görüleceği üzere bütün dünyada, özellikle bu corona günlerinde Twitch platformu büyük sükse yapmıştır. Sadece oyuncular değil, sanatçılar, sporcular da Twitch üzerinden canlı yayın yapmaktadır. Hızla gelişen ve nüfusu da büyüyen Twitch daha da rağbet görecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu