Twitch

Twitch Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Twitch kullanıcı adı değiştirme, genellikle yeni Twitch kullanıcılarının ya da daha önce kullanıcı adını değiştirmemiş eski Twitch kullanıcılarının merak ettiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Peki Twitch kullanıcı adı nasıl değiştirilir? Twitch, hangi sıklıkla kullanıcı adı değişimine izin veriyor?

Youtube ve Netflix gibi dünyaca ünlü platformların ardından en çok izlenen yayın platformu olan Twitch, içerik üretimi ve takibi konusunda kullanıcılarına basit ve kullanışlı bir ara yüz sunuyor. Twitch’in sunduğu kullanışlı ara yüz, sadece yayın takibini ve içerik üretimini değil, hesap ayarlarıyla ilgili işlemleri de bir hayli kolaylaştırıyor. Bu yazımızda, Twitch kullanıcı adı değiştirmeyle ilgili akla gelen bütün soruları yanıtlayacağız.

Twitch’te Kaç Kere Kullanıcı Adı Değiştirilir?

Twitch kullanıcı adı değiştirme ve geri kazanım politikası gereği, Twitch kullanıcıları her 60 günde bir kez kullanıcı adlarını değiştirebiliyor. Yani her iki ayda bir kez olmak üzere sınırsız defa kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz. Ancak bu konuda bir uyarıda bulunmak isteriz: Twitch platformunda başarılı olmak için tek bir kullanıcı adıyla platformu kullanmaya devam etmek ve sık sık kullanıcı adı değiştirmemek çok önemli.

Yine de bazı kullanıcılar, kayıt esnasında markalaşmaya müsait olmayan birer kullanıcı adı aldıkları için kullanıcı adlarını değiştirme gereği duyabilmektedir.

Twitch Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?
Kullanıcı adlarının iki ay içinde 1 kere değiştirilebileceğine dair Twitch uyarısı

Twitch Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir?

Twitch kullanıcı adı değiştirme işlemini anlatmaya geçmeden önce bir uyarıyı da şu konuda yapalım: Mobil cihazlar üzerinden Twitch kullanıcı adını değiştirmek mümkün olmadığı için bu işlemi web tarayıcısı üzerinden yapmak gerekiyor.

  1. Kullanıcı adını değiştirmek istediğiniz Twitch hesabına web tarayıcısı üzerinden giriş yapın.
  2. Giriş sonrası Ayarlar sekmesine tıklayın.
  3. Açılan sekmede Mail Adresi ve Kullanıcı Adı bölümüne tıklayın.
  4. Bu bölümden kullanıcı adınızı değiştirin ve değişikliği onaylayın.
  5. Güncelle butonuna tıkladığınız anda kullanıcı adınız güncellenmiş olacak.
Twitch Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?
Kullanıcı adını değiştirme hakkı olan bir kullanıcının Twitch ayarlar paneli

Twitch Kullanıcı Adı Örnekleri

Twitch kullanıcı adı önerileri ve örnekleri, genellikle yayına yeni başlayacak kişiler tarafından araştırılıyor. Yeni bir Twitch nicki seçerken şu seçeneklerden bir tanesi değerlendirilebilir:

  • Doğrudan isim ve soy isim kombinasyonu kullanabilirsiniz.
  • Bir film, müzik, müzisyen, oyun ya da oyun karakteri isminden esinlenebilirsiniz.
  • Kendi isminizin harflerini yer değiştirerek yeni bir isim türetebilirsiniz. Mesela Anıl > Lina

Yeni nickinizin yedi haneden kısa olması arama sekmesinde daha kolay şekilde bulunmanızı sağlayacaktır. Ayrıca uzun nickler akılda kalıcı olmayacaktır ve bu durum yayınlarınızı olumsuz etkileyecektir.

Twitch Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?
Twitch’te kullanıcı adını değiştirmek isteyen bazı kullanıcıların karşılaştıkları uyarı

“Twitch Kullanıcı Adı Kullanılamaz” Sorunu

Twitch’te almak istediğiniz kullanıcı adının kullanılamayacağına dair bir sorunla karşılaşmanın birçok nedeni olabilir. Twitch kullanıcı adı değiştirme ve geri kazanım politikasında yer aldığı üzere bir kullanıcı adı değiştirildiği takdirde o kullanıcı adı, altı ay geçtikten sonra tekrar kullanılabilir hale gelecektir.

Yani bu süre zarfında o kullanıcı adını almak isterseniz kullanılamaz hatasıyla karşılaşırsınız. Ya da almak istediğiniz kullanıcı adına sahip hesap platformdan uzaklaştırılmış ve kullanıcı adı kullanılamaz hale gelmiş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu