Twitch

Twitch Sohbet Kuralları Nedir? Sohbet Denetim Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitch'te sohbet kuralları nelerdir? Denetim nasıl yapılmaktadır?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Twitch yayıncıları kanallarında yayın açtıkları zaman sohbet seçeneğini de tercih ederler. İzleyicilerin sohbet etme imkanı bulması yayıncılar için oldukça önemlidir. Bunun bir nedeni ise kullanıcıların yayıncı ile bağ kurmaya çalışmasıdır. Yayıncı ile sohbet üzerinden bağ kurmak, yayıncının diğer yayınlarına kolaylık sağlayacaktır. Peki, Twitch Sohbet Denetimleri Nedir? Twitch Sohbet Kuralları ne işe yarar?

Twitch Sohbet Denetimleri
Twitch Sohbet Denetimleri

Twitch Denetimlerinİ Nasıl Sağlarsınız?

Twitch denetim ayarlarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey bir Twitch hesabına sahip olmaktır. Ardından hesabınız üzerindeki panelden Tercihleri seçip, denetim ögesine tıklayınız. Denetiminizi yaparken karşınıza pek çok seçenek çıkacaktır. Bunlar;

  • Automod
  • Linkleri Engelleme
  • Moderatör Olmayanlar için Sohbet Gecikmesi
  • Chat Kuralları vb. gibi seçenekler üzerinedir.

Automod sizin sohbetinize eklenen kötü içerikleri otomatik olarak algılamaya yarar. Bir kullanıcı kötü içerikli herhangi bir şey gönderdiğinde moderatöre ihtiyaç kalmadan içerik engellenir.

Linkleri engelleme ise sohbet ayarlarınız dahilinde karşı tarafın izinsiz link göndermesine müsaade etmemesini sağlar. Sizin yayınınızda izinsiz link gönderimi yapılmasını istemiyorsanız ayarlarınızı gözden geçirmelisiniz.

Moderatör olmayanlar için sohbet gönderimini ise yine bu ayardan yapabilirsiniz. Bu ayar ile siz kendi yayınınıza dikkat çekmek istediğinizde izleyicileriniz yayında chat yapamaz.

Twitch Sohbet Kuralları ile Ne Yapabilirsiniz?

Twitch yayınınızın size özel bir chat kuralı dahilinde olması için yayınınızı özelleştirin. Sohbet ayarlarını kurallar dahilinde özelleştirerek yayınınızı popüler yapabilirsiniz.

İzleyicileriniz sohbetinize ilk defa geliyorsa sizin twitch chat rules özelliklerinizi kabul ederler. Yayınıza katılım sağlayan izleyiciler arasında yayınınızı istismar eden izleyiciler varsa onları banlayabilirsiniz. Banlanmış kullanıcılar bir daha sohbetinize katılamaz. Bu da yayınınızın istediğiniz çizgiden çıkmaması için bir avantajdır.

Twitch Yayını
Twitch Yayını

Twitch Editörlük Verme Ne Demektir?

Twitch yayını yaparken izleyicilerinize daha iyi bir sohbet deneyimi yaşatmak için güvendiğiniz en yakın kişiye editörlük verebilirsiniz. Editörlük vermek siz yayındayken moderatörlük yapmanızı gerektirmeyeceğinden aklınızın daha rahat kalmasını sağlarsınız.

Editörlük Komutu Nasıl Verilir?

Editör atamak sohbet gelişiminizi iyi yönde etkiler. Editör atamak için sohbet komutu veriniz. Sohbet ayarlarınızdaki şimşek butonuna tıklayın ve ardından sohbete editör ataması yapmak istediğiniz kullanıcının adını ( /mod {KULLANICI ADI} ) şeklinde girerek ayarlarınızı güncelleyin.

Twitch Sohbetlerinde Küfür Etmek Yasak mı?

Birçok twitch izleyicisi sohbet kanalında küfür etmenin yasak olup olmadığını düşünür. Bu sorunun çok büyük bir önemi vardır. Küfür etmek sohbet kuralları dahilinde çoğu yayında yasaktır. Hatta kanal sahipleri bunu automod ile destekler. Automod denetimini açarak bir süre sonra editör ya da kanal sahibi sohbet kuralı vererek izin verilmeyen her türlü içeriği sohbet kurallarını kırarak sohbete yazdığınız için sizin kullanıcı adınızı twitch banlılar listesi içerisine alabilir. Kanalda yasaklı ifade kullanımı yapmak için yasaklı kelime listenizi güncelleyin. Örnek vermek gerekirse eğer, yasaklı kelime ya da kelimeler yasaklı ifadelerini listenize ekleyerek sohbet ayarlarınızı düzenleyin. Ardından bu iki ifadeye benzer her ifade sohbetinizden automod eşliğinde banlanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu