Twitch

Twitch Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Twitch yayıncıları nasıl para kazanıyor?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Herhangi bir sosyal medya platformunu kullandığınız zaman özellikle belli bir kitleye ulaştığınızda içeriklerinizden kazanç elde etmek isteyebilirsiniz. Son dönemlerin ön plana çıkmayı başarmış olan platformu ise Twitch’tir. Twitch üzerinden nasıl para kazanılır? Yayınlar noktasında platform müşterilerine farklı yollarla para kazanabilme imkanı sağlamaktadır.

Twitch’ten yapılan yayınlar sırasında yayınıza katılan kişiler bağış yaparak para kazanabilmenize yardımcı olabilmektedir. Takipçileriniz yayımlamış olduğunuz içerikleri beğendiği takdirde size bağış yapabilmektedir. Yalnız uluslar arası alanda incelendiği zaman ülkemizdeki bağış oranının diğer ülkelere göre daha düşük olduğunu görüyoruz. Bu noktada ise yayımcıların para kazanabilme adına alternatif yolları denemesi gerekir.

Twitch para kazanma yöntemleri
Twitch para kazanma yöntemleri

Twitch Para Kazanma Yöntemleri

Bağışlarla para kazanmak çok zor olduğu için Twitch para kazanma yöntemleri olarak görülen Twitch ortaklığı yoluna gidebilirsiniz. Platform ile ortaklık kurmanın ise bazı şartları vardır. Ortaklık başvurusunda bulunmak için karşılamanız gereken şartları şu şekildedir:

  • Kanalınızın en az 5000 aboneye sahip olması gerekir.
  • Abone olan kişilerle bir izleyici kitlesi elde etmelisiniz.

Bu iki şartı karşılayan kişiler uygulamayla ortak olabilme adına ortaklık başvurusunda bulunabilmektedir. Ortaklık başvurunuzun onaylanması durumunda ise kanalınıza subscriber butonu eklenecektir. Bu butona tıklayarak kanalınıza abone olan kişi başına Twitch size bir ödeme yapar. Twitch abone başına para uygulaması yayıncıların en fazla kazanç elde ettiği uygulamalar arasındadır.

Abone başına para uygulamasında butona tıklayarak kanalınıza abone olan kişiler size abone olduğu için ortalama 4 Dolar bir ödeme yaparlar. Twitch ise bu tutarın 1.2 ile 1.5 Dolar arasındaki tutarını sizlere ödemektedir. Bu tutar platform tarafından zaman zaman güncellenebildiği gibi 2 Dolara kadar çıktığı yayıncılar olduğu da belirtilmektedir.

Twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor

Twitch Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

Popüler olmayı başarmış olan birçok Twitch yayıncısı vardır. Bu yayıncıların ortalama ne kadar kazandığı ise özellikle platform üzerinden yayın yapmak isteyen kişilerin merak ettiği noktalar arasındadır. Twitch yayıncıları ne kadar kazanıyor? Uygulamadan kazanç elde edebilme adına farklı yöntemler olduğunu size söylemiştik. Bu evrede abone sayısı, yayınlarınızda sizlere yapılmış olan bağışlar kazançları etkiler. Ek olarak içeriklerine sponsor ekleyen yayıncıların sponsorlardan aldığı ücretlerle beraber daha fazla kazanabildiği görülüyor.

Twitch’in ülkemizde en popüler yayıncıları arasında yer almakta olan Jahrein, Ferit Wtcn, Kemal Can gibi isimlerin 30 ile 40 bin TL bandında kazanç elde ettiği görülür. Bu isimlerin yanı sıra Unlost, Mithrain, Elwind, Pinti Panda gibi diğer tanınmış isimlerin ise aylık 15 ile 20 bin TL civarında bir kazanç elde ettiği tahmin edilmektedir.

Twitch Ödeme Alma

Twitch üzerinden yayın açarak gelir elde etmeye başladığınız zaman ödeme alma evresinde soru işaretleri yaşayabilirsiniz. Twitch ödeme yöntemi olarak sizlere banka havalesi, ACH, çek, echeck ve PayPal ile ödeme alabilme imkanı sunmaktadır. Tercih edeceğiniz yönteme göre ödemenizi alacağınız süre de değişim gösterir. En hızlı ödeme süresi ise PayPal ve elektronik havale şeklindedir. Çek yöntemi ise en uzun süren ödeme yöntemidir.

Twitch Partner ödemesi alacak olan birisinin ödemesini çekebilmesi adına bakiyesinin 100 Dolar seviyesine gelmesi gerekir. Bakiyeniz bu tutara ulaştığı zaman ödemelerinizi almaya hak kazanırsınız. Bir ayın içerisinde bu miktara ulaşamadığınız takdirde ise bakiyenizdeki tutar diğer aya devredecektir. Sitede kanal analizi bölümünde bazı rakamlar bulunmaktadır. Bunlar tahmini rakamlardır. Kesin ödeme tutarınızı yansıtmadığını söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu