Twitter

Twitter Hesap Silme İşlemi Nedir ve Kullanıcılar Bu İşlemi Neden Yapmak İster?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

İnsanlar kısa mesaj paylaşımı yaparak Twitter temelli bir yeni medya düzeni kurdu. Bu düzen beraberinde gelen en önemli unsur ise hesap güvenliğidir. Yeni medya düzeni sosyal ağlarda özellikle de Twitter dahilinde bir linç kültürü başlattı. Linç kültürü Z Kuşağı’nın sosyal medya üzerinden hızlı ve yerinde karşıt cevaplarıdır. Kimi zaman bu karşıt cevaplar haksız bir duruma dönüşebilir ve insanları özellikle de linç kültürüne maruz kalıp mağdur olan Twitter kullanıcılarını hedef alır. İşte bu haksız hedef olma durumu karşısında bazı Twitter kullanıcılarını hesaplarını silmek isterler. Peki, Twitter Hesap Silme nedir? Nasıl Twitter Hesabını Sileriz? Öncelikle bilmelisiniz ki kullanıcı adınızı ve şifrenizi doğru bilmeden herhangi bir işlem yapamazsınız. Eğer Kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmiyorsanız, bir Twitter hesap kurtarma işlemi yapmalısınız.  Twitter hesabı silme Şifresi bilinmeyen bir kullanıcı hesabı ile yapılamaz.

twitter hesap kurtarma

Twitter Hesap Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Twitter kullanıcı hesabınızın şifresini ya da kullanıcı hesabınızın adını unuttuysanız, www.twitter.com üzerinden telefon numaranızı ya da Twitter’a kaydolurken kullandığınız e-mail adresinizi kullanıcı adınız yerine yazarak yeni bir şifre alma talebinde bulunun.  Twitter hesabınız için anında yeni bir şifre linki göndererek bu sorununuzu çözüme kavuşturacaktır.

Twitter Hesabınızla İlgili Sorunlar Nedir?

Twitter kullanıcı hesabınızda çeşitli sorunlar mı yaşıyorsunuz? Bu sorunları çözmenin birçok yolu var. İlk olarak Twitter’da hesap silme işlemini yapmadan neler yapabilirsiniz?  Hesabınızı bir süre için Twitter hesap dondurma işlemini yaparak çözebilirsiniz. Herhangi bir Twitter uygulamasına sahipseniz ya da Twitter’ı bir web tarayıcısından kullanıyorsanız; ayarlar özelliğine girip ayarlar ve gizlilik butonuna tıklayın. Ardından hesabınız butonuna tıklayarak Hesabı devre dışı bırak butonuna tıklayıp, şifrenizi de doğru girip Twitter kullanıcı hesabınızı dondurabilirsiniz.  Bu işlem hesabınızı yalnızca bir süreliğine korur.

Twitter Hesabını Tamamen Kapatmak Nasıl Olur?

İşleminizi yani Twitter hesap KAPATMA işleminin kalıcı hale gelmesini istiyorsanız başka bir yöntem uygulamalısınız.

Twitter hesabını kalıcı olarak silme işlemi sayesinde verileriniz Twitter’dan tamamen silinir. Bu işlemi yaptıktan sonra kullanıcı adınızı ya da şifrenizi bir daha kullanamazsınız. İstediğiniz işlem buysa yapmanız gereken adımlar şunlardır:

 • Twitter kullanıcı hesabına giriş
 • Kullanıcı şifrenizi doğru bilmek
 • Profilinizden hesap ayarlarına gitmek
 • Hesap ayarlarından hesabı devre dışı bırak butonuna tıklamak
 • Hesabınızı kapatmadan önce bu butonun ardından çıkan kullanıcı bilgilendirme yazısını detaylı bir şekilde okumak
 • 30 gün içinde Twitter’a tekrar dönmek isterseniz, kullanıcı adınızı ve şifrenizi doğru yazarak Twitter’a giriş yapıp kullanıcı hesabınızı aktive hale sokabilirsiniz.
 • Hesabınızı tamamen kapatmak istiyorsanız, hesabı devre dışı bırak dedikten sonra 30 gün içinde bir daha twitter.com ya da Twitter mobil uygulamaları üzerinden hesabınıza giriş yapmamalısınız.
 • Hesabınızı tamamen kapatacaksınız, nostalji bir Twitter hesap arşivi oluşturmak için hesap veri arşivi talebinde bulunabilirsiniz.
twitter hesap silme

Twitter Hesap Veri Arşivi Talebi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kullanıcı hesabınızı silmek istiyor ama hesabınızın geçmişini kurtarıp saklamak mı istiyorsunuz? Twitter kişilerin verilerini hesabı devre dışı özelliğini kullandıklarından sonra tam 30 gün boyunca saklar. Bu süre zarfında eğer hesabınıza ulaşmak istemiyorsanız Twitter hesap kapatma işlemini yapmadan önce Twitter arşivi indirme işlemini yapmalısınız. Bu işlem geçmiş tweet ve paylaşımlarınızı saklayıp bir günlük gibi yanınızda saklayacaklar veriler oluşturur.  Twitter arşiv indirme işlemi için yapılması gerekenler:

 • Kullanıcı hesabınıza giriş yapın
 • Profilinize girip doğrudan ayarlar ve gizlilik butonuna tıklayın
 • Hesap butonuna tıklayın
 • Veriler ve İzinler butonu altında kalan Twitter verileri butonuna tıklayın ardından verileri indir ve verileri iste butonlarını göreceksiniz. İstediğiniz hangi doğrultuda ise onu seçerek işleminizi sonlandırabilirsiniz.
 • İşleminiz bittiğinde Twitter’a kaydolurken kullandığınız e-mail adresi üzerinden bir e-mail ulaştıralacaktır. Buradaki linke tıklayarak tüm hesap arşiv indirme işleminiz başarıyla sonuçlanmış olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu