Twitter

Twitter’da Mavi Tik Özelliği Geri Döndü! Mavi Rozet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Instagram, Twitter gibi sosyal medya sitelerinde bulunan hesap onaylatma özelliği, birçok kullanıcının ilgisini çekiyor. Sosyal medya siteleri tarafından doğrulanan kullanıcılara ait profiller, mavi tik işareti ile ödüllendiriliyor. Hem estetik açıdan profile değer katan mavi tikler hem de o profilin diğer profillerden ayrışmasını sağlıyor. Bu nedenle sosyal medyada mavi tikli bir profil sahibi olmak hiç de kolay değil. Hatta Twitter’ın mavi tik talep etme özelliği 2017 yılından bu yana kapalıydı.

Twitter, 2021 yılı itibarıyla mavi tik taleplerini tekrar kabul edeceğini duyurdu. Bu yazımızda onaylanmış ve mavi tik verilmiş hesaplar ne işe yarar, daha önce mavi tik nasıl alınıyordu ve 2021 itibarıyla Twitter mavi tiki nasıl alınır konularını ele alacağız.

Mavi Rozet Ne İşe Yarar?

Mavi Rozet Ne İşe Yarar?
Mavi Rozet Ne İşe Yarar?

Twitter’da ve diğer sosyal medya sitelerinde mavi tik ya da mavi rozet olarak bilinen işaret, sıradan hesaplara kıyasla kamuoyunun dikkatini daha fazla çeken hesaplara verilir. Twitter’da bir hesabın kullanıcı adının hemen sağ kısmında mavi tik işareti görüyorsanız bu tik, hesabın orijinal/onaylanmış bir kullanıcı tarafından kullanıldığını ve kamuoyu tarafından daha fazla önemsenen bir hesap olduğunu kanıtlar.

Eğer mavi tik, orijinal bir kullanıcı tarafından alınıp daha sonra hileli bir şekilde kullanılır ve insanları gerçek kimlik konusunda yanıltırsa Twitter rozeti geri alabilmektedir. Bu nedenle mavi tikli hesapların görünen ad ve biyografi kısımları düzenlenirken dikkatli davranılmalıdır.

Daha Önce Nasıl Mavi Tik Alınıyordu?

2017 yılı öncesinde sanatçılar, siyasiler ve sporcular gibi mevcut hayran ve destekçi kitlesi olan kişiler Twitter’ın ilgili sayfasındaki formu doldurarak onaylanmış hesap ibaresi yani mavi tik alabiliyordu. Twitter, 2017 yılında bu formu erişime kapatarak doğrudan mavi tik başvurusu almayı sonlandırdı.

Daha Önce Nasıl Mavi Tik Alınıyordu?
Daha Önce Nasıl Mavi Tik Alınıyordu?

Yine de Twitter bu özelliği 2017 yılında tamamen sonlandırmadı. Twitter’ın bu konuyla ilgilenen servisine ulaşmayı başaran tanınmış kişiler ya da tanınmış kişilerin sosyal medya yöneticileri, 2017-2020 yılları arasında da onaylanmış profil sahibi olmayı başarabildiler. 2017 sonrası genel bir başvuru formu olmamasına rağmen Twitter’ın ajanslara yardım etmekle sorumlu ekibinde yer alan kişiler, kendilerine ulaşan e-maillerde yeterli kanıtlar bulunuyorsa kişilere mavi tik alma konusunda yardımcı oluyordu.

Ancak Twitter, bu yöntemle mavi tik dağıtmanın daha zahmetli bir iş olduğuna karar vermiş olacak ki önceki yıllarda herkese açık olan mavi tik talep formunu 2021 yılında tekrar herkesin kullanımına açmaya karar verdi.

2021 İtibarıyla Kimler Twitter’da Mavi Tik Alabilir?

Şirket yaptığı açıklamada, devlet kurum ve yönetici hesaplarının, şirketlere ait hesapların, marka hesaplarının, sivil toplum kuruluşu ve kar amacı gütmeyen organizasyon hesaplarının, geleneksel medyaya ait haber paylaşımı yapan hesapların ve eğlence, spor ve aktivizm gibi alanlarda faaliyet gösteren kişilere ait hesapların onaylama için uygun olduğu bilgisini paylaştı. Ayrıca başvuruda bulunulacak hesabın aktif bir hesap olması gerekiyor.

Bu önemli bilgiyle birlikte Twitter’ın genel başvuru formunu 2021 yılında tekrar herkesin kullanımına açacağını hatırlatmakta fayda var. Yani mavi tik sahibi olmak isteyen herkes bu form üzerinden mavi tik başvurusu yapabilir ve Twitter’a doğru bilgi ve belgelerle, doğru bir sunum yapmayı başaran herkes mavi tik sahibi olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu