Twitter

Twitter Spaces Nedir?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Twitter’ın hikaye, story ya da Twitter fleets olarak bilinen yeni özelliği son aylara damgasını vurdu. Bugüne kadar mikro blog platformu olarak hizmet veren Twitter, eklediği yeni özelliklerle diğer sosyal medya platformlarına benzemeye, hatta diğer sosyal medy platformlarından da ayrışmaya başladı. Bu durumun son somut örneği olan Spaces özelliği, Twitter’ı diğer sosyal medya platformlarının önüne geçirebilir. Peki Twitter Spaces nedir ve tür özelliklere sahip?

Twitter Spaces, her ne kadar sınırlı sayıdaki iOS kullanıcısının katılımıyla gerçekleşen bir test sürecinde olsa da birçok sosyal medya kullanıcısını heyecanlandırmayı başardı. Twitter’ı diğer sosyal medya sitelerinden olumlu yönde ayrıştırma potansiyeli olan Twitter Spaces özelliğinin bütün kullanıcılara açılma tarihi henüz belli değil.

Twitter Spaces Özelliği Nedir?

Twitter Spaces özelliği, kullanıcıların sesli görüşmeler yapmasına yarayan bir Twitter özelliğidir. Bu özellik, sadece iki kullanıcı arasında ya da grup görüşmeleri için kullanılabilir.

Raporlama ve engelleme gibi özelliklerin de yer alacağı Twitter Spaces’ta kullanıcılar takipleştikleri kişi ya da kişilerle tamamen kendi kontrolleri altında sesli görüşme yapabilecek.

Twitter Spaces Nedir?
Twitter Spaces

Sohbet Odası Oluşturma Özelliği

Twitter’ın resmi hesabından “bazen 280 karakterin yeterli olmaz” vurgusuyla duyurulan Twitter Spaces özelliği sayesinde kullanıcılar diledikleri gibi sohbet odası yaratabiliyor ve yarattıkları bu özel sohbet odalarına, istedikleri kişileri davet edebiliyorlar.

Üstelik kişiler, sohbet odalarına “konuşmacı” ya da sadece “dinleyici” olarak davet edilebiliyor.

Twitter Spaces Nedir?
Twitter Spaces Nedir?

Özelleştirilebilir Link ile Davet Özelliği

Twitter Spaces’te yaratılan odalara kişiler, özel oluşturulan linkler yardımıyla davet edilebiliyor.

Özelleştirilmiş bu linkler, sadece linkin paylaşıldığı kişilerin, yönetici tarafından atanan “konuşmacı” ya da “dinleyici” yetkileriyle odaya bağlanmalarını sağlıyor.

Emoji Özelliği

Podcastlerin, Discord gibi sesli iletişim araçlarının ve bütün ses endüstrisinin yükselişe geçtiği bir zaman diliminde Twitter tarafından hayata geçirilen Twitter Spaces’ta emoji özelliği de yer alıyor. Kullanıcılar, sesli görüşme sırasında emoji kullanarak daha etkili bir şekilde iletişim kurabiliyor.

Canlı Yayın Trendi Sesli Toplantı Trendine Dönüşür Mü?

Twitter’ın yakın zaman önce Instagram’dan kopyaladığı hikayeler özelliği çok ses getirmişti. Birçok kullanıcı Twitter’ın Instagram’ı kopyalamasını olumsuz değerlendirmişti. Ancak Twitter bu gelişmeden çok kısa bir süre sonra Twitte Spaces özelliğini test sürecine sokarak yapacağı radikal değişimlerin hikaye özelliği ile sınırlı kalmayacağını göstermiş oldu.

Twitter’ın Spaces’i hayata geçirmesiyle büyük sosyal medya platformları arasında sesli odalar ve görüşme özelliği barındıran tek platform Twitter olacak. Bu özellik, adeta sosyal medyada yaygın trend olan canlı yayın özelliğinin sesli hali. Özgün bir özellik olan Twitter Spaces, kullanıcılar tarafından ilgi görürse diğer sosyal medya platformları tarafından taklit edilebilir ve internetteki canlı yayın trendinin yerini sesli toplantı trendi alabilir. Özellikle son yıllarda internetteki sesli sosyal platformların yaygınlaşması bu ihtimali güçlendiriyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Twitter Spaces özelliği hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu