Twitter

Twitter Trend Topic Nedir?

Trend Topic Hakkında Öğrenmeniz Gereken Her Şey Bu Yazıda...

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Geniş kitlelere hitap eden bir sosyal medya platformu olan Twitter; kitleleri kısa zamanda bir araya getirerek sanal ortamda seslerinin duyulmasına olanak sağlıyor. Gündem oluşturmanın en kısa yolu olarak görülen Twitter Trend Topic yeni medya düzenini derinden etkilemiş durumdadır.  İstediğiniz herhangi bir konu hakkında Trend Topic oluşturabilirsiniz. Ancak bu konunuzun Twitter Hashtag adını nokta atışı yapmalısınız.  Hızlı ve kitlesel bir dönüş almak için bilmeniz gereken ilk adım budur. Bunun yanında Twitter gündemdekiler Türkiye için ise önemli olan kullanıcıların aynı anda aynı hashtag kullanmasıdır. Doğru hashtag ve doğru kullanıcılar ile anında gündeme giriş yapabilirsiniz.

twitter gündemdekiler türkiye
twitter gündemdekiler türkiye

Hashtag Nedir?

Gündem oluşturmak için kullanıcıların tweet metinlerine ekledikleri # işareti ile oluşturdukları etiketlerdir. Bu etiketler üzerinden gündem belirlenir ve keşfet butonu üzerine arama yaptığınız özele indirgenmiş konu başlığı önüne yazılarak sadece o Hashtage ait olan tweetler görüntülenir. Bu görüntüleme seçeneği kullanıcıların ilgi alanları dahilinde olan gündeme en kolay ulaşım imkanını beraberinde getirir. Medya düzeyinde ise hızlı habere ulaşma imkanı yaratır.

Twitter Trend Topic Nasıl Bakılır?

Trend Topic listelerini tüm işletim sistelerinde yer alan mavi tıklı Twitter uygulaması üzerinden keşfet butonu içinde görebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk adım; eğer cihazınızda Twitter uygulamanız yoksa yüklemenizdir. Ardından da yüklemesini yaptığınız uygulama üzerinden keşfet butonuna erişip “Twitter Trend Topic listelerine nasıl bakılır?” sorusuna cevabınızı bulmaktır.

twitter trend topic
twitter trend topic

Eğer Twitter’a bir bilgisayar üzerinden erişim sağlamak istiyorsanız, herhangi bir web tarayıcısı üzerinden www.twitter.com adresine bağlantı sağlayarak anasayfa üzerinden arama butonuna girerek gündeme ulaşabilirsiniz. Gündem takip etmek kullanıcılar için büyük kolaylık sağlar. Bunun sebebi çeşitli haber sitelerinden gündeme geç ulaşmak yerine Twitter üzerinden anında habere ulaşma hızının getirdiği bilgi paylaşımıdır. Bilgi paylaşımları yeni medya düzeninde bir sosyal platform üzerinden kolaylıkla elde ediliyor. Yaşamın her alanına yayılan Twitter Trend Topic ise bulunulan coğrafi konum ve dünya geneli olmak üzere ikiye ayrılır. Coğrafi konumunuza göre oluşturulan algoritmada takip ettiğiniz kullanıcı hesapları ve hashtag üzerinden kişiye göre düzenlenir.  Coğrafi konumunuzu Türkiye tabanlı işaretlerseniz algoritma iki farklı hashtag birleşimini size bir arada sunabilir. Buna örnek olarak; #GünaydınTürkiye ve #GunaydınTurkiye bir arada sunulabilir.

Twitter Trend Topic Türkiye Nedir?

Trend Topic bulunduğunuz coğrafi konuma göre şekillenir. Kullanıcı ayarlarından coğrafi konumunuzu işaretleyebilirsiniz. Twitter TT Türkiye ise listelenme bazında yalnızca ülke gündemine yer verir. Kitlesel olarak ülke gündemini en yalın şekilde veren yeni medya düzeni Twitter üzerinden yapılabilmektedir. Kullanıcılar ilgi alanlarını da göz önünde bulundurarak kendi Trend Topic listelerine katkıda bulunabilir. Eğer bir tweet atıp tt listesine girmek istiyorsanız, coğrafi konumuzda olan biteni sıkı takip edip, doğru zamanda ve doğru hashtag kullanarak kitlesel bir haber alma imkanı yaratabilirsiniz. Türkiye üzerinde gündem yoğun ve sürekli değişkendir. Bunun nedeni halkın farkındalık düzeyinin yüksek olması ve sosyal medyayı yoğun kullanmasıdır. Bu nedenle Twitter hasabı olan kullanıcılar klasik medya ajanslarına haber düşmeden önce kendi gündemlerini kendilerini oluşturur.

Twitter Dünya Gündemi Nasıl Bakılır?

Twitter dünya Gündemi sizin dünya genelinde haber alma özgürlüğünüze imkan tanır. Haber almak bir temel insan hakkıdır. Yabancı medyalara ulaşım imkanını kullanan Twitter kullanıcıları hesap ayarlarına giderek Twitter Trend World yaparak gündem listelerini değiştirebilir. Bu değişim kullanıcılar temelinde bir farkındalık yaratır ve yabancı medyaya ilgilerini artırır. Twitter Trending Hashtag oluşturmak isteyen bir Türk kullanıcı ise Hashtag kullanırken kesinlikle Türkçe yazım karakteri kullanmamalıdır. Bunun nedeni dünya gündemi yaratırken yabancı kullanıcılara hitap etmek zorundalığıdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu