Twitter

Twitter’da DM Ne Demektir? Nasıl Kullanılır?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Twitter kullanmaya başlayanlar bu sosyal medya platformu üzerinde yer alan içerik kısaltmalarına hakim olmayabilir. Peki, Twitter DM nedir?

Twitter DM kullanıcılar arasında direkt mesaj demektir. Direkt mesaj yoluyla kullanıcılar özel sohbetlerini başka bir hesap görmeden yapabilirler. Buna da Twitter kullanıcıları kısaca DM demeyi tercih etmişlerdir.

Twitter’da DM Nasıl Atılır?

Öncelikle bir Twitter kullanıcı hesabınız olması gerekmektedir. Eğer Twitter hesabınız yoksa e-mail adresiniz ya da telefon numaranız ile yeni kayıt olabilirsiniz. Ardından Twitter’a giriş sağlayarak takip ettiğiniz ya da takip etmediğiniz bir başka kullanıcıya direkt mesaj atabilirsiniz.

twitter dm nedir
twitter dm nedir

Direkt mesaj atmak için ise ilk olarak profilinize giriş yapın. Ardından uygulama üzerinden ya da web tarayıcısı üzerinden giriş sağladığınız profilinizde bir mektup zarfı simgesi görmeniz gerekecektir. Bu simgeye tıkladıktan sonra direkt mesaj sayfanız otomatik olarak önünüze gelecektir. Buradan da yeni direkt mesaj oluşturup, mesajınızın ulaşmasını istediğiniz kullanıcı hesabının kullanıcı adını mesaj adres çubuğuna yazınız. İletinizi de yazdıktan sonra direkt mesaj sohbetiniz mesaj kutunuza sabitlenecektir.

Direkt Mesaj Nasıl Silinir? DM Sorunları Nelerdir?

Twitter kullanıcıları bazı durumlarda hesaplarından daha önce gönderdikleri direkt mesajları silmek ister. Bunu yaparken akıllarında bazı sorular oluşur. Bunlardan bazıları;

  • Twitter’da mesaj silince karşı taraftan da siliniyor mu?
  • Twitter’da takip etmeyen kişiye mesaj atmak
  • Twitter hesap silince mesajlarda silinir mi
  • Twitter Toplu Mesaj Silme
  • “Bu kişiye artık Direkt Mesaj gönderemezsin.” ne demek?
  • Twitter DM atamıyorum

vb. gibi birçok doğal dm sorularıdır. Bu sorulara çeşitli yönden cevap bulunabilir.

Twitter toplu mesaj silme
Twitter toplu mesaj silme

Direkt mesaj silmek amacıyla profilinizdeki direkt mesaj kutusuna giriş yapınız, buradan da silmek istediğiniz sohbet geçmişinizi seçip SİL sekmesine tıklayınız. Peki, direkt mesajı sildiğinizde karşı taraftan da silinir mi? Direkt mesaj silme işlemi sadece kendi profiliniz için geçerlidir. Karşı tarafın sohbet DM geçmişinde bir değişiklik söz konusu olamaz. Takip etmeyen kişiye mesaj attığınızda ise direkt mesajınız izin kutucuğuna düşer. Kişi sizinle iletişim kurmak isterse, direkt mesajınıza izin vererek sohbetiniz başlayabilir. Twitter hesabınızı silerseniz elbette ki dm geçmişiniz de hesabınızla birlikte silinecektir. “Bu kişiye artık Direkt Mesaj gönderemezsin.” ne demektir? Eğer dm attığınız kullanıcı adında bu geri bildirim ile karşılaşıyorsanız, dm atmak istediğiniz kullanıcı kendi isteği doğrultusunda mesaj alımını kapatmış demektir. Siz artık o kullanıcı ile doğrudan iletişim kuramazsınız.

Twitter DM Ayarları

Direkt mesaj ayarlarınızı hesabınıza giriş yaparak hesap sekmesine tıklayıp gizlilik ve ayarlar sekmesinden yapabilirsiniz. Bu ayarlar arasında ise direkt mesaj alımınızı sadece takipçileriniz arasında tutabilir, direkt mesaj bildirimlerinizi sessize alabilir, direkt mesaj grup sohbeti ayarlarını yapabilir ve takipçiniz olmayan herkesin size direkt mesaj göndermesini, takipçiniz olmayan herkesin sizi grup sohbetine eklemesine izin verebilirsiniz. Çeşitli kullanıcılar bu ayarları dilediği şekilde değiştirebilir ve hesabına değişiklik getirebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu