Twitter

Twitter’da Reklam Nasıl Verilir? Reklamlar Etkili mi?

Twitter'da reklam vermek ne kadar etkilidir?

Bu yazıyı okuyarak aşağıdakileri öğreneceksiniz. İhtiyacının olan bilgiye daha hızlı gitmeniz için ilgili başlığa tıklamanız yeterli.

Dünya’da olup biten, insanların hakkında en çok konuştuğu konularla ilgili duygu ve düşüncelerinizi paylaşabildiğiniz sosyal medya platformuna Twitter denir. Twitter’da isterseniz yeni bir konu başlığı oluşturabilir, isterseniz de hali hazırda açık bir konu başlığına yorumlarınızla destek olabilirsiniz. Markalar Twitter aracılığıyla insanların üzerine en çok konuştuğu konulara, yoğunluk oluşturduğu alanlara ve mevcut dünya trenlerine ulaşırlar. Bu veriler sonucunda markalar belli pazarlama stratejileri uygularlar. Genellikle ilk stratejileri Twitter’da geniş kitlelere sesini duyurmuş kişilerle ücretli reklam kampanyaları yapmaktır.

Twitter reklamları ile pazarlama hedeflerine ulaşabilir, maksimum kar elde edebilirler. Markalar karşılıklı anlaştıkları kullanıcılarla sponsorlu tweet anlaşmaları yaparlar. Belli bir ürünü, markayı ve ya işletmeyi övmek tanıtmak ve karşılaştırmak için atılmış tweetlere sponsorlu tweet denir. Twitter kullanıcıları da markalar gibi aldıkları reklamlar sayesinde mali bir kazanç sağlamış olurlar. Kullanıcıların dilediği marka işbirliğini seçme şansına sahiptirler. Twitter’da reklam almak Kullanıcılar için hem kendini geliştirmek hem daha geniş kitlelere hitap etmek hem de yeni bir iş kapısı oluşturmak için oldukça önemlidir. Bunların yanında büyük markalar ile yapılan işbirlikleri sonucunda bilinirliklerini oldukça artırabilirler.

Twitter reklam örnekleri
Twitter reklam örnekleri

Twitter’da Reklamlar Neye Göre Seçilir?

Markalar geniş kitlelere yönelik oldukça kapsamlı kampanyalar yönetir. Bu kampanyalar aracılığıyla insanların belli bir ürün ve marka üzerine eğilimleri teşvik edilir. Markalar sadece mali kazanç için değil belli konular üzerinde farkındalık oluşturmak, insanların bu konular üzerinde düşünmesini teşvik etmek ve onları harekete geçirmek içinde kampanyalar düzenlerler. Twitter reklam örnekleri oldukça çeşitlidir. Markalar, işletmeler, belirli kişiler ve ya ürünler üzerine tasarlanmış Twitter’da birçok farklı reklam modeli bulunur. Örneğin A firmasının a ürünü için ya da B partisinin B üyesi için yönlendirici tweetler olabilir. Twitter’da reklamların tam olarak işe yarabilmesi için kullanıcıların zevk ve tercihlerine uygun seçimler yapılmalıdır.

Kullanıcıların Twitter’daki ilişkileri, verdikleri bilgiler ve etkinliklerine göre reklamlar sunulmalıdır. Örneğin kullanıcın arama kısmında aradığı bir kelimeyle ilgili reklamların gösterilmesi gibi. Kullanıcılara IP adresleri ve cihazlarında bulunan uygulamalar aracılığıyla yerel reklamlar ve ya tercih edebilecekleri reklam modelleri gösterilir. Kullanıcılara özel tüm bu reklam seçimleri Twitter reklam yöneticisi sayesinde gerçekleştirilir. Kullanıcılara ait depolanmış bilgiler reklam yöneticileri tarafından işlenir.

Twitter Reklamları Nasıl Yayınlanır?

Twitter kullanıcıları için bağlı kuruluşlarından elde ettiği veriler ve reklam ortakların temel bilgilerini baz alarak reklamları kişileştirir. Bu sayede öncellikli olarak sık sık takip ettiğiniz bir gündem ve ya beğendiğiniz sevdiğiniz markalara ait ürünler hakkında reklamları alırsınız. Bu faaliyetler sonucu Twitter kullanıcıların yoğunluğunda bir hareketlilik oluşur. Bu hareketlilik Twitter’ın kendi pazarlama hedeflerine ulaşmasına da yardımcı olur. İnsanların Twitter’dan etkilenerek belli başlı marka ve ürünlere yönelmesi, kitleler üzerindeki gücünü giderek artırdığının bir göstergesi olacaktır.

Twitter'da reklam vermek
Twitter’da reklam vermek

Twitter Reklam Kampanyaları Markalar Tarafından Nasıl Kullanılır?

Twitter’da reklam vermek isteyen markalar ilk olarak bu reklamlar için bir talep oluştururlar. Twitter üzerinden bir kampanya başlatırlar. Bu kampanyalar için ilk olarak bir hedef kitlesi belirlenir. Aynı anda belli bire eğitim seviyesine, cinsiyete ve ya medeni duruma sahip olan kişilere ulaşmaya çalışılır. Daha sonra güçlü bir mesaj oluşturularak bunun daha çok kişi tarafından keşfedilmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak bu kampanya için bir bütçe oluşturabilir, sonucunuza ulaştıkça ödemeler yapabilirsiniz. Markalar Twitter’da reklam vererek daha fazla takipçi ve potansiyel müşteriler kazanır. Bunun yanında belirledikleri pazarlama hedeflerinin gerçek zamanlı verilerine ulaşırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu