Youtube

Youtube Yorum Açma Kapatma Nasıl Yapılır?

Youtube yayıncıları için videolara gelen yorumlar bazen can sıkıcı olabiliyor. Bazen spam yorumlar ya da olumsuz yorumlar nedeniyle yayıncılar, videolarını yorumlara kapatmak isteyebiliyor. Youtube, her video için ayrı ayrı yorum özelliğini açma / kapatma hakkını yayıncılara veriyor.

Peki Youtube yorumlar kısmı nasıl kapatılır, nasıl açılır? Bu yazımızda Youtube videolarına gelen ve istenmeyen yorumların nasıl engelleneceğine, videoların nasıl yorumlara kapatılacağına dair bilgi vereceğiz.

Youtube Videolarındaki Yorum Kısmını Açma/Kapatma

Youtube videolarını yoruma açma/kapatma işlemi, Youtube hesabınızdaki Kanalınız > Videoları Yönet seçenekleri üzerinden gerçekleştiriliyor. Bu bölüme Youtube Studio > İçerik seçenekleri üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Karşımıza çıkacak bu panel üzerinden videolarımızla ilgili birçok şeyi düzenleyebiliyoruz. İstediğimiz videoları bu bölüm üzerinden yoruma açıp kapatabiliyoruz. Youtube videolarındaki yorum kısmını açma/kapatma işlemi için adım adım şu yolları takip edebilirsiniz:

  1. Yorumlarını açmak ya da kapatmak istediğiniz Youtube kanalının bağlı olduğu Youtube hesabına giriş yapın.
  2. Sağ üstteki profil fotoğrafınıza tıklayın, Youtube Studio seçeneğine tıklayın.
  3. Youtube Studio’ya giriş yaptıktan sonra sol menüden İçerik seçeneğine tıklayın.
  4. Bu panelden mouse ile yorumlarını kapatmak ya da açmak istediğiniz videonun üzerine gelin ve kalem şeklindeki ayrıntılar kısmına tıklayın.
  5. Açılacak video detay sayfasının en alt kısmındaki Daha Fazla Göster seçeneğine tıklayın.
  6. Bu bölümde Yorumlar ve Puanlar başlığını göreceksiniz. Yorumların görünürlüğü kısmından yorumlarla ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Youtube video yorumları konusunda dört farklı seçenek sunar. Bu seçenekler; tüm yorumlara izin vermek, uygunsuz olabilecek yorumları incelemek üzere bekletmek, tüm yorumları incelemek üzere bekletmek ve bütün yorumları devre dışı bırakmaktır.

Youtube’da Spam Yorumlar Nasıl Engellenir?

Youtube’daki spam yorumları engellemek için yukarıda anlatılan işlemleri uyguladıktan sonra uygunsuz olabilecek yorumları incelemek üzere beklet, tüm yorumları incelemek üzere beklet ya da bütün yorumları devre dışı bırak seçeneklerinden bir tanesini seçebilirsiniz.

Uygunsuz Olabilecek Yorumları İncelemek Üzere Beklet

Youtube videonuz için bu seçeneği aktif ettiğinizde Youtube otomatik olarak yorumları denetler ve uygunsuz, spam olabilecek yorumları filtreler. Bu yorumları daha sonra siz inceleyip onaylayabilir ya da silebilirsiniz.

Tüm Yorumları İncelemek Üzere Beklet

Bu seçeneği aktif ettiğinizde Youtube, videonuza gelen bütün yorumları bekletir ve manuel olarak incelemeniz için sizin panelinize yansıtır.

Bu panel üzerinden istediğiniz yorumlara onay verebilir, istediğiniz yorumları silebilirsiniz. Eğer kanalınız çok fazla izleniyorsa çok fazla yorumu incelemeniz gerekeceği için bu yöntemi tercih etmek mantıklı olmayacaktır.

Youtube Yorum Açma Kapatma Nasıl Yapılır?
Youtube Yorum Açma Kapatma Nasıl Yapılır?

Bütün Yorumları Devre Dışı Bırak

Bu seçenek, videonuza yorum yapmayı tamamen engeller. Videonuzu izleyen kişiler yorum kısmında, videoya yorum yapılamayacağına dair bir uyarı görür.

Youtube videolarına gelen yorumlar, Youtube algoritması gereği videonun sıralamasını yükselttiği ve izlenmesini çoğalttığı için Youtube videolarını bütün yorumlara kapatmak videonuzun sıralama kaybetmesine ve daha az izlenmesine neden olabilir.

Youtube Yorum Açma Kapatma Nasıl Yapılır?
Youtube Yorum Açma Kapatma Nasıl Yapılır?

Tüm Yorumlara İzin Ver

Bu seçenek, herkesin videonuza özgürce yorum yapmasına izin verir. Yine de Youtube, hafif bir filtre işlemi uygular ve spam yorumları tespit edip engellemeye çalışır. Ancak bu seçenekte uygulanan filtre işlemi, uygunsuz olabilecek yorumları incelemek üzere beklet seçeneğindeki kadar dikkatli uygulanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu